Nowoczesny sprzęt okulistyczny dla szpitala w Stalowej Woli

0

Do Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli trafił sprzęt, który posłużyć ma do nowoczesnych badań diagnostycznych w Oddziale Okulistycznym. Zakup sprzętu sfinansowany został przez powiat Stalowowolski. 

Nowoczesna metoda, jaką wykorzysta stalowowolski oddział nazywa się badaniem OCT oka. Umożliwi ona zapoczątkowanie w Stalowej Woli terapii chorych na AMD. Dzięki temu ułatwiona będzie diagnoza takich schorzeń, jak otwór w plamce, retinopatia cukrzycowa, jaskra, makulopatia, czy AMD – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.

Sprzęt to spektralny tomograf koherentny, posiadający funkcję angiografii i funduskamery, który pozwala na uzyskanie skanów siatkówki oka i nerwu wzrokowego w trójwymiarze. Funkcja angio-OCT daje możliwość wizualizacji naczyń krwionośnych, siatkówki i naczyniówki. Sprzęt posiada wysokiej rozdzielczości kamerę umożliwiającą wykonanie zdjęcia dna oka.

Zobacz także:
– Tarnobrzeg. Z karabinami i granatami przyszli po pedofila [W najnowszym numerze]
– Tarnobrzeg. Zuchwała kradzież na Kamionce, straty w dziesiątkach tysięcy złotych! [zdjęcia]
– Ile mieszkańców ma Tarnobrzeg? Jak dużo powstało firm? Rok 2020 w liczbach


– Nowo zakupiony na nasz oddział tomograf do badań OCT, pozwala na wykrywanie i monitorowanie zmian w przypadku takich schorzeń, jak: otwór w plamce, makulopatia, retinopatia cukrzycowa, jaskra, czy AMD. Ta ostatnia, to choroba plamki żółtej – niewielkiego obszaru w centrum siatkówki, który pozwala na widzenie szczegółów podczas czytania, oglądania telewizji, czy prowadzenia samochodu. AMD może postępować powoli i spowodować nieodwracalną ślepotę centralną
– tłumaczy p.o. lekarza kierującego Oddziałem Okulistycznymi w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli, Anna Schossler.

Zakupiony przez szpital tomograf jest pierwszym punktem planu rozwoju stalowowolskiego Oddziału Okulistyki. Oprócz tego, kierownictwo szpitala ubiega się w Narodowym Funduszu Zdrowia o kontrakt na uruchomienie Programu Lekowego – leczenia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. – Na oddziale znajdował się wcześniej stary aparat tego typu, na leczenie chorzy byli kierowani do innych ośrodków. Teraz, dzięki nowemu sprzętowi, spełniamy już warunki do prowadzenia w Stalowej Woli terapii lekowej, pozwalającej zatrzymać progresję choroby jaką jest AMD i zapobiegać dalszej utracie widzenia u pacjentów. Dlatego tak bardzo liczymy, że uda nam się otrzymać w NFZ kontrakt i rozpocząć leczenie. Nie moglibyśmy jednak o tym myśleć, gdyby nie zakup nowego tomografu – mówi Anna Schossler.

Zakup sprzętu został zrealizowany końcem 2020 roku, sfinansowany został przez powiat stalowowolski, a jego koszt wyniósł 125 tys. zł. – Od lat regularnie inwestujemy w Szpital Powiatowy i nadal będziemy to robić. I mam tu na myśli nie tylko duże inwestycje, polegające na budowie i przebudowie całych oddziałów, ale też zakupach sprzętowych – komentuje starosta stalowowolski, Janusz Zarzeczny.

Udostępnij
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zostaw komentarz!x
()
x