Zamknij

Odeszli w ostatnim roku - powiat sandomierski, staszowski i opatowski [zdjęcia]

15:56, 28.10.2022 KR
Skomentuj

W pierwszych dniach listopada, jak co roku, wspominamy osoby, które odeszły. Wśród nich jest wiele osób znanych i zasłużonych w naszym regionie. Przypominamy ludzi, którzy zmarli w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powiatów: sandomierskiego, staszowskiego oraz opatowskiego.

Ks. ADAM KOŃCZAK (l.80) - wieloletni wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Pełnił tam również funkcję prefekta oraz urząd wicerektora. Był wikariuszem biskupim ds. duszpasterstwa biblijnego oraz formacji biblijnej kapłanów diecezji sandomierskiej. Sprawował także funkcję dziekana Sandomierskiej Kapituły Katedralnej. Uhonorowany został licznymi godnościami kościelnymi. Zmarł 6 listopada 2021 roku.

Ks. ANDRZEJ WIERZBICKI (l. 73) - wikariusz między innymi w parafii św. Józefa w Sandomierzu oraz proboszcz w Łukawie i Bogorii. Był kanonikiem gremialnym w Kapitule Opatowskiej. Zmarł 23 stycznia 2022 roku.

MARIAN LESIAK (l. 83) - starszy inspektor Związku Strzeleckiego, osoba niezwykle zasłużona dla społeczności gminy Szydłów, powiatu staszowskiego i województwa świętokrzyskiego. Przez wiele lat był właścicielem największej kolekcji odmian orła wojskowego w Polsce. W 1996 r. współzakładał Związek Strzelecki w Kielcach. W tym samym roku oddział tego związku założył w Szydłowie. Zmarł 1 listopada 2021 roku.

JACEK TARNOWSKI (l. 54) - nieprzerwanie od 2006 roku był burmistrzem Połańca. Zanim został włodarzem gminy zasiadał w Radzie Miejskiej. Jacek Tarnowski ukończył kierunek mechanika i budowa maszyn na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Poza pracą w samorządzie jego wielką pasją była fotografia. Chętnie robił zdjęcia okolic Połańca z wykorzystaniem drona. Publikował je często w mediach społecznościowych. Zmarł 23 listopada 2021 roku.

FABIAN STASIAK (l.62) - radny gminy Obrazów w latach 2014-2018 oraz 2018-2023. Działał również w Kole Sympatyków Wędkarstwa, Stowarzyszeniu "Razem dla Obrazowa" oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Obrazowie. Zmarł 3 lutego 2022 roku.

JÓZEF NOWAK - wójt gminy Obrazów w latach 1990-1991 oraz 1994-1998. Od 1990 do 2002 roku był radnym. Zmarł 4 lutego 2022 roku.

ANNA ANDRZEJCZUK (l. 54) - wieloletnia nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie.

MIECZYSŁAW MACHULAK (l. 64) - wieloletni sekretarz miasta i gminy Połaniec, a także zastępca jej naczelnika. Był również cenionym regionalistą. Założył dwa pisma o tematyce regionalnej: "Merkuriusz Połaniecki" (1991) i "Zeszyty Połanieckie" (1999) Od 2010 r. prowadził stronę internetową soleczniki.pl, poświęconą rejonowi solecznickiemu na Litwie. Zmarł 3 stycznia.

Prof. FELIKS KIRYK (l. 88) - wybitny historyk mediewista, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Jest autorem ponad 500 publikacji naukowych, w tym ponad 50 w formie książkowej. Jest wśród nich wiele pozycji dotyczących dziejów Sandomierza. Profesor był honorowym obywatelem miasta. Zmarł 24 kwietnia 2022 roku.

Ks. HENRYK KRAWCZYK (l. 89) - wikariusz między innymi w parafiach Połańcu, Goźlicach i Łoniowie. Był kanonikiem honorowym Sandomierskiej Kapituły Katedralnej. Zmarł 28 kwietnia 2022 roku.

MARIAN PIĄTEK (l. 97) - nieprzerwanie przez 40 lat był prezesem naczelnikiem OSP Jurkowice.

IRENA KOBRYŃ (l. 71) - wieloletnia nauczycielka i dyrektor Szkoły Podstawowej w Szydłowie. Zmarła 21 marca.

Ks. JERZY LEWIŃSKI (l. 91) - wieloletni pracownik Kurii Diecezjalnej i Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu oraz dyrektor tutejszego Muzeum Diecezjalnego. Zmarł 3 maja 2022 roku.

Ks. WACŁAW TOMCZYK (l. 93) - proboszcz między innymi w Gierczycach, Bogorii oraz w parafii św. Floriana w Koprzywnicy. Został odznaczony godnością kanonika honorowego Sandomierskiej Kapituły Katedralnej. Zmarł 19 czerwca 2022 roku.

JAN SIKORA - przez ponad 20 lat był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Pełnił również funkcję przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej oraz prezesa staszowskiego oddziału ZNP. Został odznaczony odznaką okolicznościową "Zasłużony dla miasta". Zmarł 22 marca.

JAN MAJ - był sekretarzem gminy i zastępcą wójta Bogorii. Przez cztery kadencje zasiadał ponadto w Radzie Gminy. Był również jej przewodniczącym. Zmarł 12 maja.

STANISŁAW MASTERNAK (l.76) - poseł na Sejm II i III kadencji w latach 1993-2001, a od 2006 do 2018 roku starosta sandomierski. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego i szefem powiatowych struktur tej partii. Zmarł 16 sierpnia 2022 roku.

Ks. JÓZEF KRASIŃSKI (l. 92) - wykładowca teologii dogmatycznej, ekumenicznej, apologetyki i liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, związany również z miejscowym Instytutem Teologicznym i Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Był prefektem sandomierskich szkół średnich. Dorobek naukowy księdza profesora obejmuje kilkaset artykułów naukowych i kilkadziesiąt książek. Zmarł 30 sierpnia 2022 roku.

STANISŁAW PLEŚNIAK - były wiceprezes, naczelnik i członek honorowy OSP w Osieku.

JAKUB AIZENBERG (l. 96) - jeden z ostatnich ocalałych mieszkańców staszowskiego getta.

MARCELI CZERWIŃSKI (l.85) - samorządowiec i społecznik, nauczyciel. Był wieloletnim radnym Sandomierza, przewodniczącym Rady Miasta, zasiadał również w Radzie Powiatu Sandomierskiego. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa lokalnego koła Polskiego Związku Wędkarskiego, był sędzią wędkarskim klasy międzynarodowym. Zmarł 1 października 2022 roku. (mp)

DANUTA CHLASTAWA - nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu, ceniona i lubiana przez uczniów. Zmarła w październiku 2022 roku.

EWA RADZIWIŁŁ (l. 84) - wdowa po księciu Macieju Radziwille i synowa księcia Artura Radziwiłła, ostatniego przedwojennego właściciela Rytwian.

WIESŁAW KUCA (l. 72) - pułkownik DS, dowódca Korpusu Polskich Drużyn Strzeleckich w Staszowie. Od wielu lat zaangażowany był w organizowanie struktur ruchu strzeleckiego na ziemi staszowskiej. Reprezentował Drużyny Strzeleckie podczas odbywających się w regionie imprez patriotycznych. Zmarł 30 sierpnia.

FELIKS PŁAWSKI (l. 94) - połańczanin. W czasie okupacji walczył w szeregach Armii Krajowej. Miał konspiracyjny pseudonim Bobik. Jesienią 1944 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Sybir, gdzie przebywał od listopada 1944 do marca 1946r.  w zespole łagrów Borowicze. Po powrocie do Polski kontynuował naukę ogólną i zawodową. W latach 1949- 50 służył w Warszawskim Pułku Saperów w Kazuniu, a następnie pracował w branży budowlanej.

GUSTAW HADYNA (l. 75) - artysta rzeźbiarz. Był autorem monumentalnych rzeźb o tematyce patriotycznej, lecz również małych form przestrzennych, pomników, popiersi, medali. Zaprojektował m.in. - wspólnie z Jerzym Fronczykiem - Pomnik-Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie oraz pomnik poświęcony "Jędrusiom" w Bogorii. Zrealizował pomnik Batalionów Chłopskich na rynku w Opatowie. Mieszkał w Woli Grójeckiej w gminie Ćmielów. Zmarł 11 grudnia 2021 r.

KRZYSZTOF MROZEK (l. 73) - wieloletni nauczyciel praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie. Działacz sportowy. Zmarł 8 sierpnia.

JAROSŁAW SOBCZYŃSKI - wieloletni pracownik Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jałowęsach. Zmarł 18 sierpnia.

JANUSZ BATUGOWSKI (l. 74) - ceniony piłkarz i trener. urodził się 2 lutego 1948 roku w Opatowie. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, trener I klasy. Jako piłkarz występował między innymi w OKS Opatów, w drugoligowym Starze Starachowice i w Błękitnych Kielce. Sukcesy odnosił też w pracy szkoleniowej. Był trenerem piłkarzy Błękitnych Kielce, z którymi w 1991 roku awansował do II ligi. W klubie tym pracował przez trzy sezony. W 1994 roku został trenerem KSZO Ostrowiec, z który rok później awansował do drugiej ligi. W latach 2001-2002 był szkoleniowcem Pogoni Staszów. W kwietniu 2002 roku skorzystał z propozycji objęcia pierwszoligowego KSZO. To pod jego wodzą ostrowiecki zespół wygrał baraże o utrzymanie w pierwszej lidze z Górnikiem Łęczna. W październiku 2002 roku na stanowisku trenera zastąpił go Włodzimierz Małowiejski. Później prowadził jeszcze Pogoń Staszów i zespół Oldboje KSZO Ostrowiec.

JAN GÓRSKI (l. 100) - pułkownik, żołnierz z powiatu opatowskiego. W 1943 roku został schwytany przez bojówkę Gwardii Ludowej i skazany na śmierć. Cudem ocalał, choć pocisk wystrzelony przez oprawców przeszył mu na wylot klatkę piersiową. Brał udział w akcji "Burza". Jako dowódca plutonu walczył w bitwach i potyczkach pod miejscowościami: Dziebałtów, Janików, Pszczyna, Piesków, Wąsosz, Radoszyce, Radków. Po wojnie ukończył studia medyczne. Pracował początkowo w Poznaniu, a następnie w Strzelcach Opolskich i w Kędzierzynie-Koźlu. W 1981 powrócił do Poznania i podjął pracę jako lekarz zakładowy Spółdzielni Krawieckiej "Moda". Zmarł 2 października

(KR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%