Oszuści podszyli się pod znany bank. 36-latka straciła pokaźną sumę pieniędzy! - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

Oszuści podszyli się pod znany bank. 36-latka straciła pokaźną sumę pieniędzy!

1

24 tysiące złotych straciła 36-latka z gminy Wojciechowice w powiecie opatowskim. Padła ofiarą spoofingu. To coraz popularniejsza w ostatnim czasie metoda oszustwa, którą umożliwia postęp teleinformatyczny.

Wczoraj w godzinach popołudniowych mieszkanka gminy Wojciechowice odebrała telefon. Rozmówca przedstawił się jako przedstawiciel jednego z powszechnie znanych banków. Dzwonił z numeru przypisanego do infolinii tego właśnie banku, pod który w rzeczywistości podszyli się przestępcy. W rozmowie, mężczyzna poinformował 36-latkę, że osoba o innych danych personalnych chciała złożyć wniosek o kredyt w jej imieniu oraz pobrać część pieniędzy z jej konta bankowego. Rozmówca zapewnił również, że sprawa ta została już zgłoszona na Policję, a stosowne czynności są przez mundurowych aktualnie prowadzone. Aby  zapobiec utracie gotówki kobieta miała zaciągnąć w banku kredyt, aby zamknąć poprzedni rachunek i zakończyć rozpoczętą operację, która rzekomo miała być powodem tej rozmowy. Nieświadoma tego, że właśnie pada ofiarą przestępstwa, 36 – latka poszła do banku, gdzie postarała się o kredyt w kwocie 24 tysięcy złotych. Wypłaconą gotówkę, według instrukcji na bieżąco podawanych przez telefon, w rozbiciu na mniejsze kwoty wpłaciła w innym mieście przy użyciu wpłatomatu na podstawie kodów blik, podanych przez oszusta.

– Podkreślić należy, że podczas wszystkich czynności realizowanych przez 36 – latkę, pozostawała ona w ciągłym kontakcie z przestępcami, a połączenie telefoniczne trwało do momentu wpłaty ostatniej transzy. Dopiero po wpłaceniu całej gotówki rozmówca rozłączył się. Kobieta po zakończeniu połączenia zadzwoniła na właściwą infolinię banku, gdzie dowiedziała się, że mężczyzna o podanych przez nią personaliach nie pracuje w tym banku. Wtedy dopiero zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa – tłumaczy Katarzyna Czesna-Wójcik, oficer prasowy opatowskiej policji.

Ta metoda oszustwa określana jest mianem spoofingu. Spoofing polega na podszywaniu się pod kogoś lub coś w celu oszukania sieci lub osoby.

Jeden komentarz