[FOTORELACJA]8281[/FOTORELACJA]
Na potrzeby archiwum stworzona została specjalna platforma cyfrowa, która obsługuje stronę internetową z sandomierskimi zdjęciami. Jest ona już aktywna. Fotografie można przeglądać w sali ekspozycyjnej na parterze Ratusza, na ustawionych tam ekranach dotykowych, ale także w domu lub każdym innym miejscu – w komputerze czy telefonie,
Większość zdjęć Piotr Kusal, pomysłodawca i koordynator przedsięwzięcia, pracownik Sandomierskiego Centrum Kultury zgromadził w ciągu kilkunastu lat swojej pasji, kiedy prowadził facebookową grupę „Czarno-biała fotografia Sandomierza”. Część jest efektem pracy nad społecznym archiwum prawobrzeżnej części miasta. Proces ten trwał około 10 miesięcy.
Fotografie przekazywały w ostatnim czasie osoby prywatne, ale także instytucje – Muzeum Zamkowe i Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, muzea z innych miast oraz biblioteki.
Najstarsze fotografie Sandomierza pochodzą z około 1880 roku. Są na nich głównie zabytki miasta. Kiedy fotografia się rozwinęła, w latach 20. XX wieku, pojawiły się zdjęcia rodzinne, a potem, gdy trafiła pod strzechy, stała się powszechna, tematyka się rozszerzyła, w kadrze utrwalano najróżniejsze aspekty życia. To wszystko widać w cyfrowym archiwum.
– Na razie jest to próbka około tysiąca zdjęć. Proces tworzenia archiwum dopiero się rozpoczyna. Z każdym miesiącem będzie przybywać fotografii. Można stworzyć wystawę liczącą około 30 tysięcy sztuk – powiedział Piotr Kusal.
Kamila Kremiec-Panek, dyrektorka SCK podkreśliła, że archiwum stanowi novum w Sandomierzu.
– To będzie coś wielkiego. W przyszłości wszyscy podziękują Piotrowi za pomysł i jego pracę. Nie tylko dla nas, pracowników Sandomierskiego Centrum Kultury, ale dla wszystkich sandomierzan, ważne będzie, żeby tworzyć tę historię i pamiętać o przeszłości. To archiwum będzie ważne także dla osób, które przyjeżdżają do naszego miasta i chcą dotknąć prawdziwej, lokalnej kultury, zobaczyć, jak to było kiedyś – mówiła Kamila Kremiec-Panek.
Projekt pod nazwą Archiwum Fotografii Sandomierza otrzymał dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy w wysokości 79 tys. zł. Częścią projektu był także zakup ekranów.
Zdjęcia można oglądać na stronie: www.archiwumfotografiisandomierza.pl. Znajdują się tam także między innymi filmowe ujęcia miasta oraz „historia mówiona”, czyli wspomnienia mieszkańców o Sandomierzu.
22 lutego w Ratuszu, w ramach stałej wystawy pod tytułem „Czarno-biała fotografia Sandomierza”, otwarta zostanie ekspozycja poświęcona historii tutejszego harcerstwa.
[ZT]209212[/ZT]
z Tbg08:51, 21.12.2024
0 0
Superowo. Sandomierz jest mi bliski...bo leży blisko Tarnobrzega :-) . Ładne miasteczko. Miasto z zabytkami zawsze jest ciekawsze. niźli inne, bez zabytków. 08:51, 21.12.2024
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz