Zamknij

Na Podkarpaciu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa, która w tym roku dotyczy ok.15 tys. osób

19:20, 01.02.2024 PAP Aktualizacja: 19:32, 01.02.2024
Skomentuj

Kwalifikacja wojskowa odbywa się co roku. Tegoroczna obejmie głównie 19-latków, czyli młodych mężczyzn urodzonych w 2005 roku, ale również tych, którzy z różnych powodów wcześniej nie byli na komisji. Wzywane są też kobiety.

Rozpoczyna się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Potrwa trzy miesiące. Wezwanie do stawienia się przed komisją dostało około 15 tys. mieszkańców Podkarpacia.

"Około 15 tys. osób  zostanie zbadanych przez komisję medyczną, która oceni ich zdolności fizyczne i psychiczne do pełnienia służby wojskowej" - poinformowała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacka, która powołuje powiatowe komisje lekarskie w celu orzeczenia kategorii zdolności do służby wojskowej. W tym roku na Podkarpaciu pracują 22 komisje powiatowe.

Przed komisję wzywane są także kobiety z roczników od 1997 do 2004, które posiadają kwalifikacje przydatne w wojsku. "To jest informatyka, medycyna potrzebujemy też tłumaczy. Ale nikomu nie zabraniamy, żeby przyszedł do komisji lekarskiej i zadeklarował chęć wstąpienia (do wojska - PAP) - powiedział płk Artur Chapski, szef Ośrodka Zamiejscowego w Rzeszowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Płk. Chapski dodał, że kwalifikacji wojskowej nie należy mylić z mobilizacją. "Kwalifikacja to założenie ewidencji i określenie zdolności zdrowotnych (poborowych - PAP). Na tej podstawie sprawdzamy jakie mamy możliwości obronne" - wyjaśnił szef rzeszowskiego centrum rekrutacji wojskowej.

Nie chciał odpowiedzieć na pytanie co grozi tym, którzy nie stawią się przed komisją wojskową. "Kwalifikacja to jest obywatelski obowiązek. Konsekwencje to jest kolejna rzecz" - powiedział krótko płk. Chapski.

Zgodnie z prawem, osoby, które nie odpowiedzą na wezwanie, mogą zostać ukarane grzywną albo zostaną doprowadzone na komisję przez policję.

Osoby objęte obowiązkiem stawienia się przed komisją otrzymują wezwania od prezydenta miasta, wójta lub burmistrza. Badania rozpoczynają od wypełnienia ankiety. Później jest rozmowa z psychologiem, następnie lekarz ocenia ich stan zdrowia. Po wykonaniu badań komisja przydziela kandydatowi do pełnienia służby wojskowej jedną z czterech kategorii.

Podczas kwalifikacji przedstawiciele wojska oraz uczelni wojskowych będą zachęcać młodych ludzi do zawodowej służby wojskowej. (PAP)

Autorka: Agnieszka Lipska

al/ apiech/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%