W sobotę, 8 lipca, w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu odbył się uroczysty pokaz premierowy filmu dokumentalnego pt. "Za Michniów" w reżyserii Dawida Szpary. Przedstawia on wydarzenia, które miały miejsce w Michniowie 12 i 13 lipca 1943 roku. Żołnierze niemieccy spacyfikowali wówczas wioskę, paląc żywcem 204 mieszkańców w kilku stodołach, od kilkudniowych dzieci po starsze kobiety.
Ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 29 września 2017 roku wprowadzono nowe Święto Państwowe - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W ubiegłym roku Prezydent otworzył Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie.
Dwa lata wcześniej producent Adam Gryczman, mieszkający w Mielcu, zapoczątkował inicjatywę zrealizowania filmu o tamtych wydarzeniach, a reżyser Dawid Szpara nakręcił go przy współudziale Grupy Rekonstrukcji Historycznej, młodzieży i pasjonatów historii z Mielca. W produkcję zaangażowano również studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zdjęcia do projektu odbyły się w Mauzoleum w Michniowie, w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowiu oraz w Mielcu.
W Przyłęku koło Mielca realizowano sceny rekonstrukcyjne Pacyfikacji z udziałem kilkudziesięciu statystów i pojazdów militarnych. W filmie zostały zaprezentowane niepublikowane dotąd materiały archiwalne, takie jak fotografie czy rozmowy dokumentalne ze świadkami i rodzinami ofiar Pacyfikacji. Film powstał dzięki prywatnym środkom producenta oraz wsparciu kilku firm z Mielca oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie i Grupy Enea Elektrownia Połaniec. Produkcję również wspomogło Starostwo Powiatowe w Mielcu. Sponsorami pokazu premierowego są m.in. Fundacja Prometeo z Mielca. Podczas pokazu premierowego zaprezentowana została Diorama Militarna dla gości. W rozmowach dokumentalnych wzięli udział m.in. Ewa Kołomańska - Kustosz Mauzoleum, dr Dorota Koczowańska-Kalita - Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach oraz Prof. dr hab. Adam Massalski - były Rektor Akademii Świętokrzyskiej i historyk. Na pokaz premierowy zostali zaproszeni wszyscy twórcy, realizatorzy oraz sponsorzy.
Sponsorami produkcji filmu byli m.in. Elektrownia Enea Połaniec i Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz