Zamknij

Wystawa o ludobójstwie na Wołyniu przed Zamkiem Tarnowskich w Tarnobrzegu

Piotr Welanyk Piotr Welanyk 08:40, 17.07.2025 Aktualizacja: 08:40, 18.07.2025
Skomentuj

Do końca lipca, na dziedzińcu Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, można zobaczyć plenerową wystawę „Wołyń 1943. Ofiary, relacje, miejsca pamięci”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

[FOTORELACJA]9929[/FOTORELACJA]

Ekspozycja składa się z kilkunastu dużych plansz, na których zawarto zgromadzoną przez IPN wiedzę o zbrodni, jaka dokonała się w 1943 roku na Wołyniu, gdzie ukraińscy nacjonaliści rozpoczęli czystki etniczne, które objęły później także inne rejony Kresów, a dziś są znane jako „zbrodnia wołyńska”.

Plansze przypominają miejsca ludobójstwa, do jakiego wówczas doszło, postacie ofiar i miejsca pamięci. Wystawę przygotował najwybitniejszy obecnie badacz zbrodni wołyńskiej, dr Leon Popek z oddziału IPN w Lublinie. Był on obecny na otwarciu wystawy, podobnie jak wiceprezes IPN Karol Polejowski.

Tarnobrzeskie muzeum jest drugim miejscem w Polsce, po Lublinie, gdzie prezentowana jest wystawa wołyńska. Nie ma w tym przypadku, tarnobrzeskie muzeum odgrywa ważną rolę w przywracaniu prawdy o zbrodni wołyńskiej. Dzieje się tak za sprawą odnalezionych w Tarnobrzegu bezcennych dokumentów stanowiących część archiwum profesor Urszuli Szumskiej, która w czasie II wojny światowej, na zlecenie władz podziemnych, zbierała i spisywała we Lwowie relacje uciekinierów z Wołynia i innych miejsc objętych ludobójczą akcją ukraińskich nacjonalistów.

Archiwum Urszuli Szumskiej, która przyjechała po wojnie do Tarnobrzega (w mieście znalazło schronienie wielu uciekinierów z Kresów) przeleżało ukryte w jednym z tarnobrzeskich domów aż do 2021 roku. Zostało odnalezione przy rozbiórce budynku i przekazane do tarnobrzeskiego muzeum. Dziś jest bezcennym materiałem pozwalającym pokazać skalę zbrodni do jakiej doszło na Wołyniu i konkretne ofiary.

W trakcie otarcia wystawy, zaprezentowano także film dokumentalny Katarzyny Osowskiej-Wołos „Zmarłych pogrzebać”.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Ewa Ewa

0 0

Dlaczego w ostatnim czasie, podczas trwania krwawej wojny Putina na Ukrainie, tak intensywnie mówi się o Wołyniu? Czyżby po to aby zniechęcić nas do Ukraińców? Przecież pomoc w wojnie przeciw Rosji leży w naszym interesie , jest to w tej chwili najważniejsze, bo dotyczy naszej wolności i pokoju. Wydarzenia rzezi były straszne i nie powinny mieć miejsca , należy o nich pamiętać, ale teraz jest ważniejsze nasze bezpieczeństwo i aby do tamtej rzezi nie doszło w przyszłości rzeź Rosji Putina .

09:55, 18.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%