Zamknij
,
Na Rynku Starego Miasta trwa Jarmark Walentynkowy. Towarzyszy mu sporo atrakcji, między innymi konkurs przy fotoramce, współorganizowany przez „Tygodnik Nadwiślański”.
3
,
W 82. rocznicę śmierci legendarnego "Jędrusia", pod pomnikiem upamiętniającym jego partyzantów spotkali się mieszkańcy Tarnobrzega i przedstawiciele organizacji patriotycznych..
1
,
Ksiądz kanonik Marek Flis został laureatem nagrody im. dr. Michała Marczaka, którą honorowani się regionaliści zaangażowani w badanie lokalnej historii.
,
Żołnierze 32 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku, wchodzącego w skład 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, uporządkowali na tarnobrzeskim cmentarzu parafialnym grób swojego patrona, kapitana Stanisława Uczciwka ps. "Wola".
,
Pod obeliskiem upamiętniającym porucznika Józefa Sarnę na Skalnej Górze w Tarnobrzegu złożono kwiaty i wieńce. W ten sposób upamiętniono 85. rocznicę śmierci obrońcy Tarnobrzega z września 1939 roku.
1
,
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego i władze Tarnobrzega zapraszają w piątek, 13 września, na symboliczną uroczystość upamiętnienia 85. rocznicy śmierci porucznika Józefa Sarny, obrońcy Tarnobrzega w 1939 roku.
1
,
Jan Ambroziak z Kolonii Domoradzice to jedna z nielicznych już w naszym regionie osób, których wybuch wojny zastał w żołnierskim mundurze. Dla „Tygodnika Nadwiślańskiego” opowiedział swoje wspomnienia z tamtego okresu.
2
,
W Muzeum – Zamku Tarnowskich zaprezentowano II tom wyjątkowego dzieła – „Dokumentów Zbrodni Wołyńskiej”. To książka oparta m.in. na bezcennych z punktu widzenia historii dokumentach z lat 40. odkrytych w 2021 roku na poddaszu jednego z tarnobrzeskich domów.
5
,
Tarnobrzeskie środowiska kresowe, prezydent miasta i zwykli tarnobrzeżanie spotkali się w kościele pw. Chrystusa Króla na tarnobrzeskim osiedlu Przywiśle i oddali hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej.
1
,
W Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu odbyło się spotkanie podczas którego zaprezentowano wyjątkowe wydawnictwo – "Tarnobrzeski Słownik Katyński" Bogusława Szwedo. Były to jednocześnie miejskie obchody 84. rocznicy zbrodni katyńskiej.
,
Społeczność Zespołu Szkół nr 2 w Tarnobrzegu, popularnego „Rolnika”, upamiętniła przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
1
,
Dziś Tarnobrzeg kojarzy się z siarką i zagłębiem siarkowym. Tymczasem w przeszłości znakiem rozpoznawczym miasta były wykwintne alkohole. Działała tu Parowa Fabryka Prawdziwych Żytnich Wódek i Likierów Zdzisława hr. Tarnowskiego z Dzikowa – zakład, którego wyroby były słynne w całej Europie.
1
,
Czy ktoś uwierzyłby dzisiaj, że zajmujący flagowe miejsce w polskiej sztuce kulinarnej kartofel, jeszcze w XVIII wieku był hodowany raczej jako roślina ozdobna, która na stołach pojawiała się rzadko? Brzmi to nieprawdopodobnie, ale wtedy brzydzono się spożywać ziemniaki, bo rosły pod ziemią, co kojarzone było z nieczystością, a nawet piekielnymi mocami.
,
15 grudnia w Staszowie odbyło się ostatnie pożegnanie zmarłego w wieku 88 lat Stanisława Zecera – mieszkańca miasta, zesłańca, autora wstrząsających wspomnień z "nieludzkiej ziemi".
,
Przez lata w Tarnobrzegu funkcjonował basen otwarty. Wielu mieszkańców miasta z utęsknieniem wspomina chwile spędzone na nim.