Uczczono 110. rocznicę słynnej bitwy, w której uczestniczyli legioniści Józefa Piłsudskiego [ZDJĘCIA]
18:06, 25.05.2025
Aktualizacja: 18:23, 25.05.2025
Bardzo uroczyście obchodzono w niedzielę 110. rocznicę bitwy pod Konarami, która była jednym z najbardziej znaczących wydarzeń na szlaku bojowym Legionów Józefa Piłsudskiego.
[FOTORELACJA]9510[/FOTORELACJA]
Niedzielne uroczystości rozpoczął występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Konarach, która równo 10 lat temu przyjęła imię Bohaterów Bitwy pod Konarami. Polową mszę świętą celebrowali ksiądz Krystian Kałuża i ks. Rafał Cudziło.
Wśród gości rocznicowych obchodów byli m.in. wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, starosta sandomierski Marcin Piwnik, przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego Bogusław Mrozowski oraz radny sejmiku województwa Andrzej Swajda. Burmistrz Klimontowa Marek Goździewski w swoim wystąpieniu przypomniał historię konarskich bojów.
W maju i czerwcu 1915 roku legioniści Piłsudskiego, wchodząc w skład sił austriackich, stawiły pod Konarami czoła korpusom rosyjskim dowodzonymi przez generałów Aleksandra Ragozy i Pawła Miszczenkę. Dramatyzm bojów potęgował fakt, że w szeregach obu armii walczyli Polacy. Powołani pod broń przez zaborców niejednokrotnie zmuszeni byli strzelać do siebie.
Poza późniejszym marszałkiem Piłsudskim na polach pod Konarami szlify bojowe zdobywali niemal wszyscy najwięksi dowódcy wojskowi II Rzeczypospolitej. Edward Rydz-Śmigły, Stanisław Grzmot-Skotnicki, Gustaw Orlicz- Dreszer, Bolesław Wieniawa-Długoszewski, Felicjan Sławoj-Składkowski, Kazimierz Sosnkowski – to tylko kilka największych nazwisk. W skład dowództwa I Brygady Legionów wchodził również młody podporucznik i dobrze znany pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski, który majowe walki 1915 roku opisał w książce „Bitwa pod Konarami”.
W trakcie kilkudniowych zmagań obu armii, w okolicach Konar, Kujaw, Płaczkowic, Swojkowa, Kamieńca, Borkowa, Przepiórowa i Beradza poległo około 110 legionistów. Pochowani zostali na kilku cmentarzach w okolicach Klimontowa. Szczątki wielu z nich przeniesiono później na nekropolię żołnierską w Górach Pęchowskich. Jej poświęcenie miało miejsce w 1929 roku, a uczestniczył w nim m.in. ówczesny prezydent Ignacy Mościcki. Na cmentarzu pochowano m. in. szczątki kapitana Kazimierza "Herwina" Piątka, dowódcy I kompani kadrowej, który zmarł od ran odniesionych podczas walk o wzgórze Kozinek-Płaczkowice w trakcie bitwy konarskiej.
Burmistrz Marek Goździewski poinformował, że w bieżącym roku zmarł Jan Janicki, kuzyn Kazimierza Piątka, który wielokrotnie uczestniczył w obchodach rocznicowych pod pomnikiem w Konarach.
Po zakończeniu oficjalnej części rocznicowych obchodów, rozpoczął się piknik legionowy.
[ZT]222449[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz