Chcesz zacząć życie na własny rachunek i wyprowadzić się od rodziców? Nie wiesz jeszcze, jak się potoczy Twoja kariera, dlatego nie chcesz ubiegać się o kredyt na własne „M”? Świetnie się składa! Na rynku nieruchomości w Polsce powstają inwestycje z mieszkaniami na wynajem instytucjonalny. Są to nowe lokale, które najemcy mogą urządzać według własnego pomysłu, aby poczuć się jak u siebie w domu! Poznaj ich zalety i wady.
Zalety najmu instytucjonalnego
Najem instytucjonalny to umowa najmu zawierana pomiędzy osobą prywatną (najemcą) a firmą będącą właścicielem nieruchomości. Aby dokument miał moc prawną, lokator musi przedstawić oświadczenie w formie aktu notarialnego o tym, że dobrowolnie podda się egzekucji, jeśli np. przestanie płacić czynsz. Pozwala to zabezpieczyć interesy wynajmującego. Jednak najem instytucjonalny daje także korzyści lokatorowi.
Umowa najmu może trwać tak długo, jak zachcesz
Umowa najmu instytucjonalnego może zostać zawarta na dowolny okres. Można ją także wielokrotnie przedłużać bez ryzyka, że właściciel przekaże mieszkanie komuś innemu. Co więcej, jeśli Ciebie zabraknie, dzieci będą mogły kontynuować wynajem – pod warunkiem że przejdą weryfikację czynszową.
Takie zasady stosuje np. spółka PFR, która oferuje mieszkania na wynajem. Lublin to miejsce, gdzie zaplanowana jest jedna z inwestycji tej firmy. Na osiedlu powstanie 388 nowych mieszkań i 15 lokali użytkowych oraz liczne tereny zielone. Dzięki temu mieszkańcy nie tylko będą mieć zapewniony dach nad głową, ale także dostęp do różnych usług i możliwości wypoczynku w otoczeniu natury.
Właściciel nie może Cię wyrzucić z mieszkania, jeśli wywiązujesz się z warunków umowy
Jeśli zdecydujesz się na najem instytucjonalny, możesz spać spokojnie. Właściciel nie może wypowiedzieć umowy, jeśli regularnie płacisz czynsz i korzystasz z mieszkania w prawidłowy sposób. Zatem możesz korzystać z lokalu tak długo, jak tego chcesz.
Wynajmujący może podwyższyć czynsz tylko raz w roku
W umowie najmu instytucjonalnego jest jasno określone, że czynsz można podwyższać raz w roku, a jego wysokość zależy m.in. od inflacji. Dzięki temu jako najemca wiesz, kiedy spodziewać się wzrostu opłat i możesz się do tego spokojnie przygotować pod względem finansowym.
Wady najmu instytucjonalnego
Choć najem instytucjonalny wydaje się atrakcyjniejszy niż korzystanie z mieszkań osób prywatnych, ma także pewne wady. Przede wszystkim po podpisaniu aktu notarialnego nie przysługuje Ci prawo do lokalu tymczasowego przy rozwiązaniu umowy. W takiej sytuacji musisz samodzielnie znaleźć miejsce, gdzie się zatrzymasz. Jeśli nie opuścisz mieszkania dobrowolnie, w ostateczności komornik może Cię eksmitować do noclegowni lub miejscowego schroniska.
Warto również pamiętać, że najem instytucjonalny wiąże się z koniecznością zapłaty kaucji w wysokości trzy- lub sześciokrotności czynszu. Taki wydatek może znacznie obciążyć domowy budżet.
Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce bardzo intensywnie się rozwija. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu nieruchomościami, śledź najnowsze inwestycje!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz