Nie wszystkie gospodarstwa domowe mają możliwość podłączenia się do ogólnego systemu kanalizacyjnego. Wówczas z pomocą przychodzą takie rozwiązania jak m.in. budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Inwestycja tego typu wymaga jednak odpowiedniego podejścia oraz wiedzy na temat wszelkich formalności, jakie trzeba spełnić. Jednym z najczęstszych pytań w tym kontekście jest to, kto dokonuje odbioru przydomowej oczyszczalni ścieków? Wyjaśniamy te i wiele innych wątpliwości! Przydomowe oczyszczalnie ścieków są świetną i bardzo opłacalną alternatywą dla tradycyjnego szamba oraz sieci kanalizacyjnej. Na ich korzyść przemawiają przede wszystkim bezawaryjność, bezobsługowość, niski koszt eksploatacji, jak i aspekty ekologiczne. Zobaczmy, co warto wiedzieć na temat tego typu inwestycji oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby móc wybudować oczyszczalnię na własnym terenie.
W pierwszej kolejności warto dokładnie wyjaśnić, jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków. Instalacja tego typu ma charakter przepływowy, a więc dostarczane do niej ścieki są oczyszczane, a następnie pozbawiona szkodliwych substancji ciecz jest odprowadzana m.in. do gruntu, ale można również wykorzystać ją do napełnienia oczka wodnego, podlewania itd. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są złożone przede wszystkim z systemu rur oraz zbiornika, w którym zachodzą procesy beztlenowe i tlenowe przy udziale specjalnych bakterii. Aby móc wybudować na swojej działce oczyszczalnię ścieków musi zaistnieć kilka przesłanek, a podstawową jest brak możliwości przyłączenia się do ogólnego systemu kanalizacyjnego. Ustawodawca dokładnie reguluje też takie kwestie jak choćby minimalne odległości, które trzeba zachować od innych elementów infrastruktury, budynków, granicy działki itp.
Ponadto, wiele osób zastanawia się nad tym, czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga uzyskania pozwolenia? Jak się okazuje, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 3 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, w przypadku przydomowych oczyszczalni o wydajności do 7,50 m3 na dobę niezbędne jest wyłącznie zgłoszenie takiej inwestycji w odpowiednim urzędzie. Trzeba to zrobić minimum 21 dni przed rozpoczęciem budowy, a jeśli urząd nie wniesie w tym czasie żadnych uwag czy sprzeciwu, można przystąpić do prac budowlanych.
Jeżeli oczyszczalnia jest już wybudowana, pojawia się pytanie, jakich formalności należy dopełnić, aby mogła w pełni funkcjonować? Czy konieczny jest jej odbiór? W przypadku nowych nieruchomości, odbiór przydomowej oczyszczalni ścieków odbywa się przy okazji zgłoszenia zakończenia budowy domu. Jeżeli jednak chodzi o oczyszczalnię, która powstała przy już istniejącym budynku, wówczas nie jest wymagany jej odbiór, a jedynie zgłoszenie jej do użytku we właściwym urzędzie gminy. Magistrat ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu, a jeśli to nie nastąpi, po tym okresie możemy już swobodnie eksploatować przydomową oczyszczalnię ścieków.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz