Zamknij

Jak karmić kota w prawidłowy sposób?

. + 12:37, 24.04.2023 Aktualizacja: 12:38, 24.04.2023
Skomentuj

Każdy właściciel kota pragnie, aby jego zwierzak cieszył się długim życiem, pełnym energii i zdrowia. Kluczową rolę w osiągnięciu tego celu odgrywa właściwe żywienie. Jak zatem dbać o zdrową dietę kota? Czym karmić kota, aby jego posiłki były zrównoważone? Oto wszechstronny przewodnik dotyczący żywienia kota.

Karma sucha czy mokra dla kota? - Co powinniśmy wybrać?

Kot to zwierzę ściśle mięsożerne. W naturalnym środowisku poluje na małe ssaki, które dostarczają mu odpowiedniej ilości białka, tłuszczu, a także niewielkiej ilości węglowodanów i błonnika. Typowe dla domowego kota jest spożywanie kilku do kilkudziesięciu niewielkich porcji mięsno-tłuszczowych posiłków w ciągu dnia. Dlatego idealnym pokarmem dla niego jest mokra karma dla kota (dieta domowa lub gotowa), podawana często i w małych ilościach. Atutem karmy mokrej jest wysoka zawartość wody, zbliżona do pożywienia, jakie kot zdobywa w naturze.

Dlaczego kot nie chce pić wody?

Koty, jako drapieżniki, ewolucyjnie przystosowały się do uzyskiwania wody z pokarmu. Zwierzęta, na które polują, zwykle zawierają co najmniej 70% wody. Gdy głównym źródłem pożywienia kota jest mokra karma, prawdopodobnie spożywa mniej wody – co jest normalne. Jeśli jednak kot spożywa głównie suchą karmę i nie przyjmuje wystarczającej ilości wody, należy podjąć działania w celu zmiany tej sytuacji.

Jak sprawić, aby Twój kot pił więcej wody?

  • zamień suchy posiłek na mokrą karmę
  • rozmieść kilka misek z wodą w różnych miejscach domu
  • zastąp miseczkę z wodą fontanną - poidełkiem

Jak często powinniśmy karmić kota?

W przeciwieństwie do psów, koty powinny mieć nieustanny dostęp do jedzenia. Kot może spożywać od 3 do nawet 21 posiłków dziennie! Liczba posiłków może wzrosnąć w czasie popołudnia i nocy. Koty preferują częste posiłki, ale w małych ilościach. Podczas jednego posiłku kot może zjeść ilość jedzenia zbliżoną do wielkości schwytanej myszy lub ptaszka.

Jak żywić kota sterylizowanego?

Większość kotów domowych to zwierzęta wysterylizowane. Sterylizacja to konieczny zabieg, który ogranicza liczbę niechcianych, bezdomnych kotów. U kotów po zabiegu sterylizacji często zauważa się wzrost apetytu, choć ich zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż przed zabiegiem. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie właściwego żywienia, czyli karmy dedykowanej kotom wysterylizowanym. Takie karmy są zrównoważone pod względem odpowiedniej ilości energii i zmniejszonej zawartości tłuszczu. Ponadto, korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie żywienia podzielonego na porcje. Podawanie wielu niewielkich posiłków przez cały dzień jest zgodne z naturą kota, dlatego żywienie kota wysterylizowanego powinno polegać na podziale na 6-10 posiłków w ciągu dnia. Jako że część kotów w nieobecność opiekuna po prostu śpi, posiłki można podzielić na czas przed opuszczeniem domu i po powrocie.

U kotów wysterylizowanych można zaobserwować tendencję do problemów z dolnymi drogami moczowymi, co często wynika z niedostatecznego spożycia wody. Aby temu zapobiec, najlepiej zastosować sprawdzone pożywienie jak karma dla kotów sterylizowanych, która pod względem wilgotności jest najbardziej zbliżona do pokarmu, który kot zdobywałby na wolności.

Czy kot może być wege?

To pytanie zawsze wzbudzało debaty. Kot jest drapieżnikiem, który nie może prawidłowo funkcjonować na diecie wegetariańskiej. Jego układ trawienny jest stosunkowo krótki i przystosowany do strawienia białek pochodzenia zwierzęcego. Ponadto, koty mają ograniczone ilości enzymów trzustkowych niezbędnych do trawienia składników roślinnych. Istotnym argumentem na rzecz mięsnych posiłków dla naszego pupila jest tauryna, którą kot nie wytwarza samodzielnie, a jest ona kluczowa dla zdrowia serca, wzroku i trawienia. Tauryna występuje w produktach mięsnych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%