Zamknij

Ekogroszek workowany - rewolucyjna alternatywa dla tradycyjnego węgla

. + 11:33, 09.05.2023 Aktualizacja: 11:35, 09.05.2023
Skomentuj

Ekogroszek workowany to paliwo stałe, które w coraz częściej zastępuje tradycyjny węgiel. Czym jest ekogorszek? Dlaczego warto zdecydować się na jego zakup? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest ekogroszek?

Jak wspomniano we wstępie ekogroszek to paliwo stałe, które coraz częściej zastępuje tradycyjny węgiel. Warto zatem wiedzieć to, czym jest on dokładnie. Otóż, ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla, który zostaje odpowiednio wyselekcjonowany, przesiany oraz wypłukany. W efekcie węgiel ekogroszek to paliwo o granulacji w zakresie 5-25 milimetrów, wysokiej kaloryczności oraz znacznie mniejszej ilości szkodliwych substancji w odniesieniu do tradycyjnego węgla.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat ekogroszku? Przede wszystkim to, że jest to paliwo stałe, które jest zgodne z obowiązującymi normami w zakresie ekologii. W efekcie ogrzewanie domu ekogroszkiem jest w pełni legalne, a w procesie jego spalania emitowane jest znacznie mniej zanieczyszczeń (m.in. związków siarki) niż w przypadku ogrzewania domu tradycyjnym węglem.

Ekogroszek workowany - dlaczego warto zdecydować się na jego zakup?

Z czego wynika rosnąca popularność ekogroszku? Przede wszystkim z jego zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim wspomnianą już zgodność z obowiązującymi normami środowiskowymi. W efekcie ekogroszkiem można legalnie ogrzewać domy, a nowoczesne kotły na paliwo stałe mogą zastąpić stare kopciuchy na tradycyjny węgiel. Na tym jednak nie kończą się korzyści, ponieważ ekogroszek workowany jest znacznie czystszym sposobem ogrzewania domu, a jego spalanie w nowoczesnych kotłach odbywa się automatycznie. W efekcie ogrzewaniem domu ekogroszkiem jest wygodne i nie wymaga dużej ilości wizyt w kotłowni (wystarczy raz na kilka dni uzupełnić zasobnik, czyli wsypać do niego kilka worków). Za ekogroszkiem przemawiają także względy ekonomiczne, ponieważ z uwagi na fakt, że jest to wysokokaloryczne paliwo do ogrzania domu potrzeba zdecydowanie mniej opału niż w przypadku tradycyjnego węgla kamiennego.

Ekogroszek i węgiel workowany - co warto wiedzieć o darmowej dostawie?

Korzyścią wynikającą z zamówienia węgla lub ekogroszku workowanego jest także możliwość skorzystania z darmowej dostawy. Jest to istotne, ponieważ cena ekogroszku kupowanego przez Internet nie ulega wówczas wzrostowi, a co za tym idzie zakup staje się jeszcze bardziej opłacalny. Dostawa realizowana jest przesyłką kurierską na palecie, która jest dostarczana bezpośrednio pod wskazany adres. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, a w standardowym trybie wysyłka ekogroszku workowanego realizowana jest w ciągu 21 dni od złożenia zamówienia.

Moc grzewcza ekogroszku - ile kosztuje skuteczne ogrzewanie?

Kupując ekogroszek workowany należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy wydajność, a co za tym idzie koszty ogrzewania domu. Najważniejszym z pewnością jest moc grzewcza ekogroszku, która w zależności od rodzaju może sięgać od 24 do nawet 30 MJ/kg. Oczywiście, czym wyższa moc grzewcza tym wyższe ceny ekogroszku, jednak rekompensuje to mniejsza ilość opału, która jest niezbędna do ogrzania budynku. Przekłada się to na realne oszczędności pieniędzy oraz czasu, ponieważ pracujący z dużą wydajnością kocioł wymaga mniejszej częstotliwości zasypywania zasobnika.

Jakie jeszcze parametry są istotne w kontekście ekogroszku? Poza mocą grzewczą bardzo ważną kwestią jest ilość siarki, która przekłada się na poziom emitowanych zanieczyszczeń, procentowa wartość popiołu uzyskiwana w procesie spalania, czy poziom spiekalności (RI). Ten ostatni parametr przekłada się na ilość spieków w spalanym ekogroszku, co również wpływa na jego wydajność.

Podsumowując należy stwierdzić, że ekogroszek workowany śmiało można określić rewolucyjną alternatywą dla tradycyjnego węgla. Jest to bowiem paliwo stałe produkowane z węgla, które nie tylko spełnia wyśrubowane normy ekologiczne, ale jest również wygodnym sposobem ogrzewania domu. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%