Zamknij

Jak wybrać odpowiedni wentylator wyciągowy do mieszkania?

15:17, 17.05.2023 . Aktualizacja: 15:19, 17.05.2023
Skomentuj

Bez odpowiedniej wentylacji, powietrze w łazience staje się bardzo wilgotne, a przykry zapach może utrzymywać się przez długi czas. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w dobry wentylator wyciągowy, który skutecznie odprowadzi z łazienki wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych wentylatorów. Zastanawiasz się, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience? W tym artykule postaramy się pomóc Ci w dokonaniu najlepszego wyboru.

Dlaczego warto wyposażyć łazienkę w wentylator wyciągowy?

Nadal zastanawiasz się, czy wentylator do łazienki jest Ci potrzebny? Zapewniamy, że tak! Przemawia za tym kilka powodów. Po pierwsze, brak odpowiedniej wentylacji w łazience może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, a także korozji metalowych elementów, np. klamek i odpływów. Zbyt wilgotne powietrze może także utrudniać oddychanie, co jest niebezpieczne szczególnie dla osób zmagających się z dolegliwościami układu oddechowego. Dobrze dobrany wentylator wyciągowy pomoże uniknąć kondensacji wilgoci np. po długiej i ciepłej kąpieli.

Po drugie, wentylatory wyciągowe dbają o dobrą atmosferę w łazience, odprowadzając nieprzyjemne zapachy, m.in. te, powstałe po wizycie w toalecie lub duszące zapachy lakierów do włosów i innych kosmetyków. Pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z łazienki, znacznie uprzyjemni kąpiel i zabiegi pielęgnacyjne.

Na co zwrócić uwagę wybierając wentylator do łazienki?

Przy wyborze wentylatora do łazienki warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, takimi jak: wydajność i wielkość wentylatora, głośność urządzenia, funkcje, jakie powinien mieć wbudowane oraz wygląd. Poniżej omówimy najważniejsze aspekty.

Wydajność i wielkość wentylatora wyciągowego

Wentylatory różnią się średnicą rur przyłączeniowych do kanału wentylacyjnego. Najczęściej spotyka się 3 opcje: 100 mm, 125 mm oraz 150 mm. Od wielkości średnicy zależy wydajność urządzenia. Wentylatory z rurą przyłączeniową o średnicy 100 mm są przeznaczone do montażu w niewielkich pomieszczeniach do 8–10 m2. Druga wersja, wentylatory z rurą o średnicy 125 mm, mogą być używane w pomieszczeniach powyżej 10 m2, jednak nieprzekraczających 16 m2. Ostatnia opcja jest przeznaczona do pomieszczeń, których metraż przekracza 16 m2.

Funkcje wentylatora wyciągowego

Wentylatory występują w różnych wariantach, zależnych od poziomu ich zaawansowania technologicznego. Standardowe wentylatory mogą być podłączone pod włącznik światła lub mogą mieć osobny włącznik. Nieco bardziej zaawansowane wentylatory wyposażone są w timer, dzięki któremu wentylator pracuje dokładnie tak długo, jak ustali to wcześniej użytkownik.

Wartym rozważenia rozwiązaniem są wentylatory z czujnikiem wilgoci, które włączają się automatycznie, po przekroczeniu ustalonego poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Wentylatory mogą mieć także czujnik ruchu, który sprawia, że urządzenie włącza się, kiedy ktoś wejdzie do łazienki. To dobre rozwiązanie, kiedy nie ma możliwości zamontowania włącznika ściennego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%