Popularne do dzisiaj zegarki naręczne zyskały popularność w XX wieku. Już w tamtych czasach były noszone głównie na lewym nadgarstku. Czy istnieje praktyczne uzasadnienie tego zwyczaju? I czy noszenie zegarka na prawej ręce jest rodzajem faux pas?
Lewa czy prawa? Na której ręce nosić zegarek?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, na której ręce powinno się nosić zegarek? Czy istnieje jakieś wytłumaczenie, które uzasadniałoby noszenie zegarka na lewym lub prawym nadgarstku? Wydawałoby się, że osoby praworęczne będą nosić zegarek na prawej ręce, natomiast osoby leworęczne – na lewej.
W praktyce wybór ręki do noszenia zegarka zależy głównie od osobistych preferencji oraz wygody. Z tego powodu nie można podać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Można jednak przypuszczać, skąd zwyczaj noszenia zegarka na lewej ręce. Weźmy pod lupę kilka aspektów:
- Wygoda – większość zegarków posiada koronki i przyciski po prawej stronie koperty. Jako że większość ludzi jest praworęczna, sterowanie zegarkiem za pomocą prawej ręki jest łatwiejsze.
- Bezpieczeństwo – jako że większość ludzi jest praworęczna, noszenie zegarka na lewej ręce pełni funkcję zapobiegawczą – pomaga chronić zegarek przed ewentualnymi uszkodzeniami.
- Tradycja – dla osób leworęcznych prawa ręka (zwykle dominująca) musiała pozostać wolna, aby wykonywanie codziennych czynności było łatwiejsze.
Jak widzisz, dla większości osób noszenie zegarka na lewej ręce było dyktowane dominacją prawej ręki. Jeśli więc jesteś osobą leworęczną, śmiało możesz rozważyć noszenie zegarka na prawej ręce, aby Twoja dominująca, lewa ręka pozostawała wolna.
Zegarek tradycyjny i smartwatch – różnice
Być może zastanawiasz się, jaki zegarek będzie dla Ciebie odpowiedni: tradycyjny zegarek kwarcowy, elektroniczny, a może inteligentny smartwatch. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i preferencji.
Zegarek od zawsze był synonimem prestiżu, mimo że pełnił prozaiczną funkcję mierzenia czasu. Często też służył jako element biżuterii. Natomiast smartwatche to urządzenia wielofunkcyjne, przydatne w różnych dziedzinach życia. Służą jako rozszerzenie funkcji smartfona, a najbardziej zaawansowane modele potrafią go nawet zastąpić.
Jaki zegarek wybrać?
Wybór zegarka musisz dokładnie przemyśleć. Zasadniczo masz do wyboru kilka produktów: tradycyjny zegarek kwarcowy, zegarek elektroniczny (bez funkcji smart), smartwatch lub opaskę sportową. Każde z tych urządzeń jest przystosowane do innych zadań, więc nada się wyłącznie dla konkretnych osób.
- Zegarek kwarcowy będzie dla Ciebie dobrym wyborem, jeśli cenisz sobie klasykę. W zależności od modelu tradycyjny zegarek może wskazywać samą godzinę, ale również aktualną datę lub dzień tygodnia. Klasyczny zegarek może być też gustownym elementem codziennej biżuterii.
- Zegarek elektroniczny to propozycja dla osób poszukujących prostego, ale niezawodnego sposobu śledzenia czasu, bez dodatkowych funkcji smartwatcha. W tym przypadku istotny jest fakt, że zegarek elektroniczny działa samodzielnie, więc nie wymaga parowania ze smartfonem (w przeciwieństwie do smartwatcha).
- Smartwatch będzie dla Ciebie odpowiedni, jeśli oczekujesz czegoś więcej niż tylko zegarka. W zależności od wybranego modelu smartwatch może monitorować Twoje zdrowie, służyć Ci jako telefon, a nawet jako karta płatnicza. Pamiętaj, że smartwatch może wymagać zdalnego połączenia ze smartfonem. Na przykład jeśli korzystasz z iPhone’a, to optymalnym wyborem będzie dla Ciebie zegarek apple watch z www.komputronik.pl/category/18499/smartwatche-i-zegarki,apple.html.
- Opaska sportowa może okazać się atrakcyjną alternatywą dla smartwatcha. Jeżeli uprawiasz sporty i zależy Ci głównie na śledzenie parametrów zdrowotnych, to klasyczny smartband, czyli opaska sportowa może okazać się dobrym wyborem.
Przy zakupie zegarka kieruj się wyłącznie swoimi odczuciami oraz wymaganiami. Wybierz taki zegarek, który odpowiada Ci pod względem wyglądu i funkcji. Oprócz tego samodzielnie ustal, na której ręce wolisz nosić nowy nabytek. Twój komfort jest najważniejszy, więc postaw go na pierwszym miejscu.

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz