Zamknij

Wycena aportu w praktyce biznesowej - dlaczego jest tak istotna dla rozwoju firm?

. + 12:28, 26.08.2024 Aktualizacja: 12:29, 26.08.2024
Skomentuj

Aport to powszechne w praktyce biznesowej zjawisko, w ramach którego wspólnik za wniesienie konkretnych aktywów do masy spółki otrzymuje liczbę akcji lub udziałów. Jak wycenić aport w sposób rzetelny? Sprawdźmy to.

Czym dokładnie jest aport? 

Zanim przejdziemy do tematu wyceny aportu, zdefiniujmy to pojęcie. Aportem możemy nazwać każdy - zarówno materialny jak i niematerialny wkład do spółki, w którego zamian nowy wspólnik otrzymuje udziały lub akcję przedsiębiorstwa. Aportem może być zatem nie tylko nieruchomość, ale także ruchomości takie jak samochód, meble lub prawa rzeczowe i obligacyjne. Mowa tu między innymi o udziale we współwłasności przedsiębiorstwa lub o udziałach w innej spółce. 

Wniesienie aportu ma jednak pewne ograniczenia. Zgodnie z polskim prawodawstwem, przedmiotem aportu musi być wkład, który będzie możliwy do wyceny, zbywalny, a przede wszystkim zbywalny. Aport musi być ujawniony w bilansie aktywów i pasywów, a zatem musi mieścić się w tych ramach, podobnie jak w przypadku potencjalnego postępowania upadłościowego, gdzie aport zostanie umieszczony w masie upadłościowej. Generalnie rzecz biorąc, wspólnik musi za pośrednictwem aportu przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa. 

Wycena aportu - dlaczego należy ją wykonać?

Wycena aportu to bardzo istotny etap wniesienia nowego wkładu do spółki. Zgodnie z naturą aportu, wkład ten jest niepieniężny, a zatem odpowiednie umieszczenie dodatkowego aktywa w bilansie wymaga jego wyceny. W wielu przypadkach wycena aportu nie będzie stanowić problemu. Mowa tu między innymi o wartości maszyn, ruchomości, elektroniki, pojazdów lub nieruchomości. Jednak w przypadku nieco bardziej skomplikowanych składników, jakim jest współwłasność przedsiębiorstwa lub udziały, włączenie ich do majątku firmy wymaga specjalistycznej wiedzy.

Wycena aportu będzie niezbędna dla celów sprawozdawczych, ale też do utrzymania optymalnej harmonii w strukturze zarządzania firmom. Z pewnością dotychczasowi wspólnicy oczekują szczegółowych danych na temat przedmiotu aportu i wartości wniesionego wkładu. Dlatego też specjalistyczna wycena będzie służyć wszystkim. 

Jak wycenić aport w praktyce biznesowej? 

Aport wniesiony w ramach wejścia do spółki musi zostać poddany wnikliwej analizie, co w dużej mierze eliminuje możliwość samodzielnego oszacowania wartości. By ustalić wartość godziwą nowych składników majątku firmy, niezbędne jest wsparcie profesjonalnych ekspertów, którzy mają doświadczenie w zakresie wyceny konkretnych aktywów lub całego przedsiębiorstwa. 

Jak przebiega proces wyceny aportu? Przede wszystkim dokładna identyfikacja przedmiotu aportu - jego cech, znaczenia dla spółki i potencjalnego spadku lub wzrostu wartości w czasie. Na bazie wstępnych ustaleń eksperci mogą dokonać wyboru odpowiedniej metody wyceny aportu, spośród których wymienić możemy metodę majątkową, dochodową lub porównawczą. Prawidłowa wycena aportu nie tylko stworzy odpowiednie warunki do sprawiedliwego podziału akcji lub udziałów, ale także będzie odpowiednim krokiem w strony utrzymywania zgodnych z prawem ujawnień księgowych na wypadek kontroli lub audytu. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%