Zamknij

Masa uszczelniająca - korzyści płynące z jej użycia

. + 09:33, 27.05.2025 Aktualizacja: 09:34, 27.05.2025
Skomentuj

Masy uszczelniające to grupa materiałów zwykle wykorzystywanych w budownictwie, przemyśle, a także w motoryzacji i instalacjach sanitarnych lub elektrycznych. Ich podstawowym zadaniem jest wypełnienie szczelin, dylatacji i połączeń między różnymi materiałami, aby zapobiec przedostawaniu się wody, powietrza, pyłu czy hałasu, a także estetyczne wykończenie pomieszczeń dzięki swoim właściwościom, elastyczności i odporności na czynniki zewnętrzne.

Masy uszczelniające są wytwarzane na bazie różnych związków chemicznych, od których zależą ich właściwości i przeznaczenie. Najczęściej spotykane to:

  • Masy silikonowe, to elastyczne, odporne na działanie wilgoci i promieniowania UV materiały, które idealne sprawdzą się w łazienkach, kuchniach lub innych pomieszczeniach narażonych na wilgoć.
  • Masy akrylowe, to masy łatwe w aplikacji, nadające się do malowania, polecane do wnętrz, np. do uszczelniania spoin przy framugach i listwach.
  • Poliuretanowe – bardzo trwałe, odporne mechanicznie i chemicznie, stosowane w budownictwie i przemyśle.
  • MS-polimery (hybrydowe), które łączą cechy zarówno silikonów jak i poliuretanów, są elastyczne i mają dobrą przyczepność do wielu podłoży.

W zależności od rodzaju i przeznaczenia, masy mogą zawierać różne dodatki, takie jak środki grzybobójcze, plastyfikatory, wypełniacze mineralne oraz różne dodatki poprawiające przyczepność oraz czas utwardzania.

Masy uszczelniające znajdują swoje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie techniki.
W budownictwie najczęściej służą do uszczelniania okien, drzwi, dachów, dylatacji oraz fundamentów, natomiast w przemyśle, przy produkcji urządzeń, kontenerów, czy zabezpieczaniu instalacji narażonych na zmienne warunki atmosferyczne. Z kolei w motoryzacji masy wykorzystywane są do uszczelniania szyb, nadwozi czy elementów silnika.

Aplikacja mas uszczelniających jest łatwa i zazwyczaj odbywa się za pomocą specjalnych wyciskaczy, czyli tzw. pistoletów do kartuszy. Przed nałożeniem masy należy koniecznie przygotować podłoże, ponieważ powierzchnia, na którą zostanie nałożona masa musi być czysta, sucha i odtłuszczona. Po aplikacji nadmiar masy można wygładzić szpachelką lub palcem zwilżonym wodą z detergentem, następnie materiał zasycha i utwardza się tworząc szczelne połączenie lub wypełnienie.

Masa uszczelniająca to bardzo uniwersalny i pomocny materiał często używany na co dzień zarówno w warunkach domowych, jak i profesjonalnych. Dobór odpowiedniej masy uszczelniającej powinien uwzględniać miejsce zastosowania, rodzaj podłoża i warunki eksploatacji. Odpowiednio dobrany produkt gwarantuje trwałość i skuteczność uszczelnienia na lata.

 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%