Zamknij

Odeszli w ostatnim roku - powiat sandomierski, staszowski i opatowski [zdjęcia]

18:20, 31.10.2021 Aktualizacja: 08:04, 02.11.2021
Skomentuj

W pierwszych dniach listopada, jak co roku, wspominamy osoby, które odeszły. Wśród nich jest wiele osób znanych i zasłużonych w naszym regionie. Przypominamy ludzi, którzy zmarli w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powiatów: sandomierskiego, staszowskiego oraz opatowskiego.

ANDRZEJ GACH (l. 64) - organizator pieszych pielgrzymek z Sandomierza na Jasną Górę i do Sulisławic. Był  działaczem NSZZ "Solidarność" oraz pomysłodawcą nadania mostowi na Wiśle im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki W parafii Nawrócenia św. Pawła Ap. w Sandomierzu zainicjował powstanie Wspólnoty Księdza Jerzego oraz zabiegał o sprowadzenie do świątyni relikwii błogosławionego. Zmarł w listopadzie 2020 r.

KS. STANISŁAW HAMERA (l. 84) - wieloletni dyrektor ekonomiczny w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Zmarł 16 grudnia 2020 r.

JERZY BINEK - prezes OSP w Dwikozach. Zmarł 2 lutego.

HENRYK SAMSONOWICZ (l. 91) - jeden z najwybitniejszych polskich historyków. Wybitny znawca średniowiecza, autor licznych publikacji, między innymi na temat Sandomierza. W 2004 roku został honorowym obywatelem tego miasta. Zmarł 28 maja.

KS. WIESŁAW WILK (l. 89) - wieloletni profesor WSD w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął dnia 17 czerwca 1956 roku. Ukończył studia specjalistyczne z zakresu filologii polskiej i teologii pastoralnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zwieńczone w 1981 roku stopniem doktora teologii pastoralnej. Jako wikariusz posługiwał w parafii pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach w latach 1961-1966. Pracował w Referacie Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej, a następnie był dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Diecezji Sandomierskiej w latach 1973-1979. Zmarł 11 czerwca.

SZCZEPAN SIUDAK (l. 76) - artysta rzeźbiarz. Urodził się 22 sierpnia 1945 roku w Skotnikach niedaleko Sandomierza. Ukończył studia na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Brał udział w licznych wystawach oraz konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Najbardziej znaną jego pracą, wysoko ocenioną przez profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jest pomnik nauczycieli pomordowanych podczas II wojny światowej - obelisk w formie spalonej książki stojący przy ulicy Armii Krajowej w Sandomierzu. Szczepan Siudak był autorem również innych prac znajdujących się na terenie miasta: mogiły katyńskiej na cmentarzu katedralnym, pomnika Solidarności na skwerze obok Bramy Opatowskiej, mogiły dziecka utraconego na nekropolii krukowskiej, a także sarkofagu bł. ks. Wincentego Granata w kościele św. Michała. W 2018 roku artysta został uhonorowany tytułem Sandomierzanina Roku. Zmarł 21 lipca.

ANDRZEJ SCHINZEL (l. 84) - sandomierzanin, światowej sławy matematyk. Jego rodzicami byli malarka Wanda Świeżyńska-Schinzlowa i lekarz społecznik Zygmunt Schinzel. Był absolwentem Collegium Gostomianum. Jako czternastolatek został laureatem olimpiady matematycznej, w wieku 23 lat był już doktorem, a mając 37 lat - profesorem zwyczajnym. Opublikował ponad 200 prac. Zajmował się przede wszystkim teorią liczb. Był wydawcą Acta Arithmetica. W roku 1992 otrzymał Medal im. Stefana Banacha. Był Członkiem Rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, Honorowym Obywatelem Sandomierza i Honorowym Obywatelem Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Zmarł 21 sierpnia.

CZESŁAW RĄCZKIEWICZ (l. 62) - zasłużony instruktor Hufca ZHP Sandomierz i jego wieloletni komendant. Zmarł 15 października.

JANUSZ KAMOCKI (l. 94) - Honorowy Obywatel Miasta Sandomierza, żołnierz Armii Krajowej ps. Mamut. Zmarł 22 października.

ANNA DURLEJ (l. 61) - emerytowana nauczycielka i dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym k. Rytwian. Zmarła 21 listopada 2020 r.

ROBERT PANEK (l. 87) - ceniony kompozytor i dyrygent urodzony w Staszowie w 1933 roku. W swoim dorobku miał ponad 160 partytur. Jego utwory grano podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Atlancie i Pekinie, a fanfary, które skomponował wiele lat temu, rozbrzmiewają w trakcie wręczania Literackiej Nagrody Nobla. Zmarł 24 listopada 2020 r.

ZDZISŁAW BOLESŁAW OWCZAREK (l. 83) - wieloletni naczelnik gminy Połaniec. Jego rodzinnym miastem była Łódź. W 1974 roku trafił do pracy w połanieckiej elektrowni. Pełnił w niej funkcję kierownika wydziałów Przygotowania Eksploatacji, Paliw i Transportu, Rozwoju, Inwestycji Towarzyszących. W latach 1982-1990 Zdzisław Bolesław Owczarek był naczelnikiem miasta i gminy Połaniec. W 2004 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Połańca. Zmarł 30 listopada 2020 r.

BRONISŁAW MAŁEK (l. 84) - długoletni dyrektor techniczny KiZChS "Siarkopol" w Grzybowie.

JANUSZ GIL (l. 84) - lekarz, były burmistrz Połańca. Był absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi. W 1966 roku objął etat lekarza w rodzinnym Połańcu. W latach 1993-1999 Janusz Gil był kierownikiem połanieckiej przychodni. Później został wicedyrektorem Świętokrzyskiej Kasy Chorych. W latach 1994-1998 sprawował funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Połańcu, a od 2002 do 2006 roku był burmistrzem miasta. W 1996 roku został Honorowym Obywatelem Połańca. W 2006 roku objął stanowisko dyrektora szpitala w Opatowie. Zmarł 20 grudnia 2020 r.

WINCENTY KRAKÓWKA (l. 95) - działacz społeczny, zasłużony strażak i wieloletni sołtys Niemścic w gminie Staszów. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez 47 lat. Zmarł w styczniu.

KS. WITOLD DOBRZAŃSKI (l. 73) - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Połańcu,  dwukrotnie pełnił funkcję dziekana dekanatu połanieckiego. Zmarł 9 lutego.

MARIUSZ JAWORSKI (l. 43) - jeden z założycieli klubu staszowskich morsów. Zmarł w kwietniu.

JOLANTA CIELASZYK (l. 60) - wieloletni pracownik administracji samorządowej. W latach 1990-1994 pełniła funkcję sekretarza miasta i gminy Staszów. Zmarła w kwietniu.

KS. SZCZEPAN ISKRA (l. 65) - Pochodzący z gminy Bogoria duchowny. Proboszcz parafii Łękawica i Magnuszew. Zmarł 4 maja.

WIESŁAW KOT (l. 76) - ceniony staszowski poeta i społecznik. Zmarł 10 maja. ADAM GĄDEK (l. 52) - policjant, prezydent Riders of IPA LE MC Poland Chapter Staszów, klubu motocyklowego działającego w strukturach Międzynarodowej Organizacji Policji.

STEFAN ORŁOWSKI (l. 85) - emerytowany nauczyciel i wicedyrektor LO w Staszowie. Zmarł w maju.

MARIAN SOJKA (l. 61) - pochodzący z gm. Rytwiany redemptorysta, dyrektor powstającego w Toruniu

Muzeum Pamięć i Tożsamość. Kierował też biblioteką Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Zmarł 25 maja.

ZDZISŁAW CZAJKOWSKI (l. 97) - żołnierz Armii Krajowej ps. Szóstka, więziony w czasach PRL. Zmarł w lipcu.

MIECZYSŁAW KORCZAK (l. 100) - ostatni żołnierz legendarnego oddziału partyzanckiego "Jędrusie". Połańczanin z urodzenia. Zmarł 5 września.

JERZY MIKUŁOWSKI POMORSKI (l. 83) - wybitny socjolog, wieloletni rektor Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Profesor Jerzy Mikułowski Pomorski był prawnukiem Jerzego Ossolińskiego, ostatniego z Ossolińskich właściciela Ossolina - rodowego gniazda tej zasłużonej familii. Jedna z córek Jerzego, Gabriela, została wydana za Stanisława Mikułowskiego-Pomorskiego z Leszczkowa i przeprowadziła się do męża, zabierając z rodzinnego domu m.in. bogatą bibliotekę. Gabriela i Stanisław mieli dwie córki i jednego syna - Władysława, zwanego powszechnie Maćkiem. Zmobilizowany latem 1939 roku Władysław "Maciek" Mikułowski Pomorski nigdy nie wrócił już do domu. Jak się później okazało, został zamordowany przez NKWD w Charkowie. Na leszczkowskich włościach pozostała jego żona Barbara (1909-1989) z dwuletnim wówczas synem, Jerzym. Barbara Mikułowska-Pomorska, matka profesora Jerzego Mikułowskiego Pomorskiego, była cioteczną siostrą premiera Tadeusza Mazowieckiego. Rodzina spokrewniona jest także z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim. Profesor Jerzy Mikułowski Pomorski zmarł 12 grudnia 2020 roku.

GENOWEFA CHRAPEK (l. 91) - matka m.in. Jana Chrapka, biskupa ordynariusza diecezji radomskiej w latach 1999-2001 oraz Marka Chrapka, wiceministra rolnictwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Genowefa Chrapek urodziła się w 1929 roku w Woli Skolankowskiej koło Iwanisk i mieszkała tam do końca życia. Wychowała pięcioro dzieci z czego troje wstąpiło do Zgromadzenia Księży i Sióstr św. Michała Archanioła. Księdzem michalitą był m.in. Jan Chrapek, późniejszy biskup radomski, który zginął tragicznie w wypadku samochodowym 18 października 2001 roku. Michalitkami są również dwie córki G. Chrapek: s. Agnieszka i s. Barbara. Genowefa Chrapek zmarła 24 lutego.

JULIUSZ KARSKI (l. 90) - syn ostatnich przedwojennych właścicieli Włostowa, wieloletni prezes Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego oraz utytułowany sportowiec. Juliusz Karski był jednym z sześciorga dzieci Michała Szymona i Elżbiety z domu Plater-Zyberk. Urodził się we włostowskim pałacu 26 kwietnia 1931 roku. Ukończył studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Był zastępcą głównego geologa w Ministerstwie Budownictwa (1953-1963), cenionym ekspertem naukowym oraz w stowarzyszeniach w dziedzinie geologii. Od 1951 r. był reprezentantem Polski w siatkówce, następnie członkiem drużyny narodowej oldbojów, brązowym medalistą olimpijskim w Brisbane w Australii w 1994 r. Zmarł 15 marca.

JAN GADALSKI (l. 97) - partyzant 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej ps. Wicher, uczestnik m.in. bitwy pod Pielaszowem. Zasłużony kombatant, wieloletni prezes Zgorzeleckiego Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Urodził się w 1924 roku w Konarach k. Radomia. W 1940 roku, jako 15- latek, był świadkiem walk z Niemcami stoczonych przez Oddział Wydzielony Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" - pierwszych polskich partyzantów w czasie II wojny światowej. Rok później, jako 16-latek został zaprzysiężony jako żołnierz konspiracji. Był odznaczony Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także medalem "Pro Memoria". Zmarł 12 kwietnia. Spoczął na cmentarzu w Tarłowie, u boku żony.

(KR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%