Wystawę zatytułowaną "Wolna i Niepodległa" można zobaczyć w sandomierskim Ratuszu. Wernisaż był elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
W sali ekspozycyjnej Ratusza zgromadzone zostały eksponaty militarne pochodzące z prywatnego Muzeum Oręża imienia Oddziału Partyzanckiego Ziemi Opatowskiej w Męczennicach.
- Na wystawę wybraliśmy eksponaty, które można było zaprezentować w Ratuszu i które mogą najbardziej zainteresować publiczność. Są wśród nich bagnety, manierki, broń krótka. Pochodzą one z okresu walk o niepodległość - powiedział Janusz Orłowski, właściciel muzeum.
Najstarszym prezentowanym przedmiotem jest XIX-wieczny karabin Mosin.
W ratuszu pokazywane są również rzeźby, płaskorzeźby i obrazy autorstwa Zygmunta Niewiadomskiego z Leszczkowa. Te prace także związane są z tematyką niepodległościową. - Chciałem upamiętnić dokonania naszych bohaterów narodowych, między innymi "siódemki Beliny". Postawiłem sobie taki cel, gdy dokładnie poznałem ich historię - podkreślił Zygmunt Niewiadomski.
Wystawę można oglądać także w piątek i sobotę od godziny 9 do 17. Wstęp jest bezpłatny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Hospicjum w Tarnobrzegu oficjalnie otwarte, ale pacjent
atrapa hospicjum najpierw zrobili silownie potem wylozyli caly teren kostka potem hektary paneli slonecznych i tak lata leca A chorych nie przyjmuja, pieniadze wrzucone w bloto
weronka
09:55, 2026-06-16
Rowerzysta ranny po zderzeniu z samochodem w Tarnobrzeg
jak mozna rowerem dojechac do sklepu dino na warszawskiej?????? nie ma tam sciezki czyli trzeba rower prowadzic<<<<<<<<<<<<<<<
tomeszek
09:52, 2026-06-16
Hospicjum w Tarnobrzegu oficjalnie otwarte, ale pacjent
Nawet papa Smerf i Smerfetka byli
Mieszkaniec
23:51, 2026-06-15
Poseł Adam Dziedzic o modernizacji linii kolejowych
Remont linii kolejowej w okolicy Tarnobrzega, peronów, dworca kolejowego, to okno na świat dla samego Tarnobrzega i mieszkańców. O uruchomienia połączenia nad morze jest już info w necie, że w wakacje 2027r będzie takie połączenie do Kołobrzega i na trasie Warszawa-Przemyśl dodatkowych dwóch pociągach i trzech dodatkowych z Hrubieszowa do... no właśnie dokąd? Do Krakowa a może nawet do Wrocławia. Takie są plany kolei. Czy będzie kasa na dworcu w Tarnobrzegu? Wskazana dla tych co nie kupują biletów online
Śledzący temat
21:18, 2026-06-15