Dr Roman Chyła otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury II stopnia, przyznawaną corocznie przez zarząd województwa. Jest ona formą uhonorowania wybitnych zasług historyka dla Sandomierza i całego regionu świętokrzyskiego.
Wręczenie nagród towarzyszyło zorganizowanej w środę, 19 października, w Muzeum Narodowym w Kielcach Inauguracji Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego 2022/2023 w województwie świętokrzyskim.
Z wnioskiem o uhonorowanie Romana Chyły, nauczyciela, przewodnika i literata, wystąpił sandomierski samorząd. Jest on autorem poradnika z zakresu edukacji regionalnej oraz współautorem pierwszego w województwie świętokrzyskim podręcznika do realizacji zagadnień regionalnych na I etapie edukacyjnym w szkołach podstawowych. Organizuje kursy dla małych przewodników po Sandomierzu i województwie. Roman Chyła jest również autorem pierwszej naukowej monografii Zawichostu oraz współautorem monografii miasta i gminy Ożarów. Wspólnie z profesorem Feliksem Kirykiem przygotował monumentalne wydawnictwo pod tytułem "Sandomierskie żywoty średniowiecznych władców Polski". Należy do Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Współpracuje ze środowiskiem naukowym w Polsce i za granicą, między innymi z prof. Magdaleną Teter z Fordham University w Nowym Jorku.
Nagrody wręczyli laureatom Andrzej Bętkowski, marszałek województwa i Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku.
- Przyznawana Nagroda Kultury jest ważnym elementem świętokrzyskiego życia kulturalnego, a także, mam nadzieję, stanowi inspirację, do podejmowania działań wykraczających poza granice naszego regionu - powiedział marszałek Bętkowski. - Doświadczenia poprzednich edycji upoważniają nas do skromnej satysfakcji. Również rok 2022 dodaje nam optymizmu, ponieważ aplikacje, które wpłynęły na tegoroczny konkurs, kolejny raz prezentowały sylwetki osób utalentowanych i zaangażowanych w rozwój kultury województwa świętokrzyskiego. Ukazywały ich otwartość, oryginalność i profesjonalizm. Wyrażam wdzięczność za ich pracę twórczą, podejmowane inicjatywy i poświęcenie.
Świętokrzyską Nagrodą Kultury władze województwa honorują osoby, instytucje, stowarzyszenia oraz zespoły za szczególne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego. Przyznawane są nagrody I stopnia za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim lub za całokształt osiągnięć. Natomiast nagrody II stopnia wręczane są za osiągnięcia mające istotne znaczenie dla rozwoju życia kulturalnego w województwie świętokrzyskim. Decyzję o przyznaniu nagród podejmuje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele świętokrzyskich władz i świata kultury.
-
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz