Austriacka pisarka Ruth Aspöck gości w Sandomierzu. Pobyt w tym mieście jest częścią jej podróży śladami rodaka - Franza Grillparzera, autora między innymi noweli pod tytułem "Klasztor pod Sandomierzem".
Utwór austriackiego dramatopisarza i prozaika został wydany w 1827 roku. Po polsku "Klasztor pod Sandomierzem. Opowiadanie oparte na prawdziwem zdarzeniu", w tłumaczeniu Apolinarego Ujejskiego, został opublikowany po raz pierwszy w 1890 roku, a niedawno ukazał się nakładem sandomierskiego wydawnictwa Armoryka.
Nowela Grillparzera trafiła również w gust filmowców. W 1919 roku miała miejsce premiera opartego na niej niemieckiego filmu niemego w reżyserii Rudolfa Meinerta, zaś rok później szwedzkiej adaptacji Victora Sjöströma.
Zmuszeni przez zapadający zmrok dwaj niemieccy rycerze postanawiają zatrzymać się w klasztorze pod Sandomierzem. W nocy przychodzi do nich mnich, który opowiada tragiczną historię fundatora klasztoru - hrabiego Starzeńskiego - o tym jest historia Grillparzera.
Ruth Aspöck od dłuższego czasu interesuje się życiem i literackimi dokonaniami swojego rodaka. Jest autorką książki zatytułowanej "Podróże z Franzem Grillparzerem", wydanej w Wiedniu, w której zabiera czytelników na wyprawę śladami pisarza do Rzymu, Neapolu, Paryża, Londynu czy Istambułu. Teraz przyszła kolej na Sandomierz.
- Bardzo mnie ciekawi, dlaczego nasz pisarz poświęcił swoją uwagę temu miastu. Równie dobrze to mogło być inne miejsce, wszędzie są jacyś grafowie, mam na myśli tytuł szlachecki. To nie mógł być przypadek. Albo Grillparzer znał kogoś, Polaka czy wręcz sandomierzanina, który bardzo dokładnie opisał mu tutejsze realia, albo rzeczywiście tu przebywał. W moim odczuciu był w Sandomierzu. Jest wiele świadczących o tym wskazówek. Był wspaniałym historykiem, znał między innymi sprawę ugody sandomierskiej z 1570 roku. Tę wiedzę widać w jego noweli - powiedziała Ruth Aspöck.
Austriacka pisarka przebywa w Sandomierzu od kilku dni. Przyznała, że nasuwa on jej skojarzenia z Weimarem i Emmedingen, partnerskim miastem Sandomierza. W poniedziałek, 7 listopada, spotkała się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Organizatorem tego wydarzenia była Lokalna Organizacja Turystyczna "Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej". Spotkanie prowadziła Katarzyna Batko, a w roli tłumacza wystąpił Paweł Żerebiec.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Zarzuty podczas poselskiej interwencji w Stalowej Woli
Prosze sprawdzic jak przebiegala kariera pana Lucjusza.... to ciekawy przyklad
shfs
19:07, 2025-11-05
Będzie remont tarnobrzeskiego "grzyba" [ZDJĘCIA]
Zmienic to w gigantyczne drzewo[malunek] koszt moze duzy ale i ciekawy
Turysta
16:04, 2025-11-05
Basen w Tarnobrzegu dłużej dostępny
Mój sąsiad emeryt cały tydzień się nie myje żeby w sobotę iść się wykąpać na basen. Gonić takich dziadów bo po tym jak śmierdzi od niego starym capę przepoconym to jak ta wida na basenie. Przykre ale prawdziwe.
Mieszkaniec
14:52, 2025-11-05
Groził śmiercią policjantom, którzy próbowali...
Nasuwa się pytanie, czy policjanci musieli prac spodnie ? Bo podejrzewam że po takich groźbach od pana po siedemdziesiątce to pewnie popuścili z wrażenia. Współczuję. Przynajmniej nawiązali kontakt z panem z którym nie było kontaktu albo był ograniczony.
Darek
14:14, 2025-11-05