Zamknij
REKLAMA

Filia sandomierskiej biblioteki do likwidacji? Radni dali zielone światło

18.15, 30.11.2022 MPlaza Aktualizacja: 18.18, 30.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu zostanie zamknięta? Na dzisiejszej sesji (w środę, 30 października) radni zrobili pierwszy krok zmierzający do likwidacji.

Rada miasta podjęła uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji placówki znajdującej się przy ulicy Armii Krajowej 5, na największym osiedlu mieszkaniowym w Sandomierzu.

Burmistrz Marcin Marzec przypomniał, że sandomierska książnica zyskała niedawno większą, nowoczesną siedzibę. Zmodernizowany budynek będzie droższy w utrzymaniu, ale instytucja będzie mogła rozszerzyć swoją ofertę dla mieszkańców.

- Tymczasem budynek filii wymaga nakładów, żeby można było dostosować go do norm budowlanych. Znajduje się on w niewielkiej odległości od głównej siedziby biblioteki. Sandomierz jest małym miastem. Przejechanie dwóch przystanków autobusowych z osiedla, gdzie jest filia, na ulicę Parkową nie jest problemem - argumentował burmistrz.

Marcin Marzec dodał, że jedna z zatrudnionych w oddziale osób może przejść na emeryturę, a druga zostanie przeniesiona do głównej siedziby.

Likwidacja filii numer 1 pozwoli, zdaniem magistratu, na oszczędności rzędu 150 tysięcy złotych rocznie.

Robert Kurosz podał te dane w wątpliwość. Radny zaznaczył, że pracownik nie musi odejść na emeryturę, a faktyczne oszczędności mogą wynieść zaledwie 20 tysięcy złotych.

Andrzej Majewski zwrócił uwagę na to, że filia jest zlokalizowana na dużym osiedlu, gdzie mieszkają głównie starsze osoby, dla nich dotarcie do głównej siedziby, również autobusem, jest problemem. Według radnego należy rozważyć przeniesienie placówki do innego budynku na osiedlu.

- Likwidując filię, możemy stracić czytelników. Wiele osób prawdopodobnie nie przejdzie do głównego budynku - dodał radny Majewski.

 Agnieszka Frańczak-Szczepanek także upomniała się o seniorów korzystających z osiedlowego księgozbioru. - Są to bardzo wierni czytelnicy, aktywnie uczestniczący w życiu biblioteki mieszkańcy - zaznaczyła radna.

Zwróciła ona uwagę również na uczniów Szkoły Podstawowej numer 4, którzy mają do filii znacznie bliżej niż do książnicy przy ulicy Parkowej.

- Mając do wyboru utrzymanie placówki i dobrych warunków pracy dla zatrudnionych w niej osób, a redukcję załogi i brak środków na działalność w przyszłym roku, to jestem za uchwałą intencyjną. W tym roku zabrakło nam na funkcjonowanie 190 tysięcy złotych. Uważam również, że należy robić wszystko, aby książnica wzięła na siebie ciężar obsługi tych czytelników, którzy teraz korzystają z Filii numer 1 - mówił Wojciech Dumin, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Jana Długosza.

Szef instytucji dodał, że będzie można rozszerzyć zakres usługi związanej z dostarczaniem książek do domów osobom starszym i niepełnosprawnym ruchowo.

 Filia miałaby być zlikwidowana z końcem czerwca 2023 roku. Do zamknięcia potrzebna jest między innymi opinia biblioteki wojewódzkiej.

(MPlaza)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%