Zamknij

Halina Krępianka, kupcy i ... kat w sandomierskich lochach. Podziemna Trasa Turystyczna świętowała urodziny [zdjęcia]

19:16, 10.12.2022 MPlaza
Skomentuj

Jubileusz 45-lecia istnienia obchodziła dzisiaj (w sobotę, 10 grudnia) Podziemna Trasa Turystyczna, jedna z najchętniej odwiedzanych przez przyjezdnych atrakcji Sandomierza i regionu. Na tych, którzy postanowili skorzystać z urodzinowego zwiedzania, czekały specjalne atrakcje.

Wszyscy chętni w dniu urodzin trasy mogli skorzystać z bezpłatnego  zwiedzania. Przed wejściem do podziemi ustawiła się długa kolejka. Wewnątrz, w dawnych piwnicach kupieckich, na gości czekały niespodzianki. Stały tam zrekonstruowane kramy sprzed wieków, między innymi z ziołami, biżuterią, suknem i skórami, prezentowana była wystawa ćmielowskiej porcelany. Po szlaku spacerowała Halina Krępianka, która - według legendy - miała wprowadzić do lochów Tatarów, ratując w ten sposób Sandomierz, kosztem własnego życia. Była tam także mieszczka sandomierska i... kat. Dodatkowo przygotowano atrakcyjne iluminacje i efekty dźwiękowe.

Zwiedzający, zwłaszcza ci, którzy byli w podziemiach po raz pierwszy, mówili, że są pod wrażeniem. - Poczułam tutaj klimat dawnych lochów. W sandomierskich podziemiach można się przenieść kilka wieków wstecz - zaznaczyła pani Anna z Leżajska.

W czasie uroczystości jubileuszowej w ratuszu osoby, które przyczyniły się do powstania atrakcji, dbające o jej rozwój i promocję, otrzymały dyplomy z rąk burmistrza Marcina Marca. Wręczone zostały również Legitymacje Honorowego Obywatela Podziemnej Trasy Turystycznej, które - jak wyjaśniła Katarzyna Radziwiłko, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury, zarządzającego obiektem - upoważniają do dożywotniego, bezpłatnego zwiedzania podziemi. Wśród wyróżnionych w taki sposób osób była Janina Bąk, która w tym roku obchodzi 60-lecie członkostwa w sandomierskim oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Organizacja ta była pierwszym zarządcą podziemi.

- Mam wiele wspomnień związanych z Podziemną Trasą Turystyczną, również z pierwszymi latami jej funkcjonowania. Był to wspaniały okres dla Sandomierza, czas ogromnego wzmożenia ruchu turystycznego w mieście. Było tutaj po 400 wycieczek dziennie. Przyjeżdżali również przeróżni dygnitarze. W trasie zdarzały się awarie. Często uległa im instalacja elektryczna, ale my wiedzieliśmy, co trzeba zrobić, żeby światło się zaświeciło. Kiedyś oprowadzałam delegację partyjno-rządową z Bułgarii. Byli z nią wojewoda i I sekretarz komitetu wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Sama elita. Już pod koniec zwiedzania zrobiło się ciemno. Ja tylko poprosiłam o to, aby tłumacz przekazał naszym gościom, żeby nikt się nie ruszał, a światło będzie za chwilę. Rzeczywiście, znając dobrze trasę, zupełnie po ciemku, wiedziałam, gdzie nacisnąć, aby światło wróciło - opowiadała Janina Bąk.

Sandomierzanka wspominała pierwszego kierownika Podziemnej Trasy Turystycznej, Bronisława Augustyńskiego. Była to, jak podkreśliła pani Janina, osoba niezwykle oddana swojej pracy. - Gdyby go nie było, wielokrotnie byłyby ogromne problemy, zwłaszcza w początkowym okresie funkcjonowania obiektu, dopóki wszystko się tam nie ustabilizowało. On niemalże nocował w podziemnej trasie - mówiła Janina Bąk.

- Podziemna Trasa Turystyczna była wielką atrakcją Sandomierza od początku. Oby tak zostało - dodała zasłużona działaczka PTTK.

Marcin Piętak, prezes Świętokrzyskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej stwierdził, że Sandomierz, piękne miasto ze 120 zabytkami, to marka sama w sobie. Jubilatka, jak zaznaczył, to ważny obiekt. - Podziemna Trasa Turystyczna jest hitem promocyjnym województwa świętokrzyskiego. Jest to czołówka turystyczna regionu, z której my, jako ROT, jesteśmy dumni. Mamy co promować - mówił Marcin Piętak.

W czasie spotkania goście obejrzeli archiwalny film dokumentalny pod tytułem "Miasta, które mogły zaginąć - Sandomierz", przypominający, jak przebiegały podjęte w latach 60. prace przy ratowaniu tutejszej starówki, w efekcie których powstała potem, z niektórych odkrytych piwnic i wyrobisk, Podziemna Trasa Turystyczna.

Ma ona długość prawie pół kilometra. Piwnice położone są na różnych poziomach, najgłębsza na 12 metrach. Najnowsza ekspozycja prezentowana zwiedzającym to multimedia z historycznymi postaciami związanymi z Sandomierzem oraz wizualizacja przejścia całego szlaku pod ulicami sandomierskiej starówki.

Obiekt cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród odwiedzających nadwiślański gród turystów. W rekordowym frekwencyjnie 2018 roku trasę przemierzyło 208 tysięcy osób.

Z urodzinowego darmowego zwiedzania można skorzystać również w tę niedzielę.

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%