Zamknij

Skarby kartografii na wystawie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Najstarsze mapy pochodzą z XVII wieku [FOTO]

19:56, 06.02.2023 mp Aktualizacja: 06:20, 07.02.2023
Skomentuj

Kilkanaście zabytkowych map oraz przyrządy kartograficzne można zobaczyć na nowej wystawie czasowej zatytułowanej „Imago Terrae Sandomiriensis. Skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu”. Jedną z perełek ekspozycji jest XVII-wieczna mapa stworzona przez kartografa królowej Elżbiety I.

[FOTORELACJA]3844[/FOTORELACJA]

W poniedziałkowe popołudnie w Zamku Królewskim w Sandomierzu odbył się wernisaż ekspozycji z udziałem między innymi wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka.

– To wystawa szczególna, z pogranicza nauki – kartografii i geodezji oraz historii. Mapa jest traktowana tutaj jako źródło historyczne do poznania przede wszystkim dziejów politycznych czy geopolitycznych. Ale ta ekspozycja pokazuje również, że niektóre mapy, wykonane w niezwykle atrakcyjny sposób, były także dziełami sztuki, obiektami cieszącymi oko – mówił dr Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego.

Tytuł ekspozycji stanowi nawiązanie do słynnej wystawy sprzed kilkunastu lat, prezentowanej w najważniejszych polskich muzeach „Imago Poloniae”. Sandomierscy muzealnicy, podkreślił dyrektor, postanowili jednak skupić się na własnych zbiorach. Były one tworzone pod określonym kątem – po to, aby pokazywać Sandomierz i historyczną ziemię sandomierską na przestrzeni stuleci oraz ich umiejscowienie geopolityczne.

Najstarsza mapa eksponowana w Zamku Królewskim pochodzi z 1662 roku. Wykonana została przez wybitnego kartografa królowej Elżbiety I Johna Speeda. Pokazuje ona obszar Rzeczypospolitej z czasów Jana II Kazimierza. Jest bogato zdobiona, z efektowną bordiurą. Niewiele młodsza mapa Polski, z 1692 roku, stworzona została w Amsterdamie przez Nicolasa de Abbevilla.

– Na uwagę zasługują niewątpliwie mapy Bystrojowic i Zajeziorza z 1811 roku. Zostały one sporządzone na polecenie Onufrego Popiela, właściciela tych wsi. Był on synem ostatniego kasztelana sandomierskiego – wyjaśniła Karolina Gara, kuratorka wystawy.

Muzealna kolekcja kartograficznych skarbów jest systematycznie rozbudowywana. W ubiegłym roku wzbogaciła się o pochodzącą z początku XIX wieku mapę Galicji Zachodniej. W tym samym roku instytucja przeprowadziła konserwację dziewięciu XIX i XX wiecznych obiektów. Jednym z nich jest prezentowana na wystawie mapa sztabowa okolic Sandomierza, wykonana na zlecenie wojska niemieckiego tuż przed inwazją na Polskę w 1939 roku.

Przyrządy kartograficzne wypożyczyło Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, a pochodzą one ze zbiorów tamtejszego Muzeum Geodezji i Kartografii. Są wśród nich różnorodne urządzenia pomiarowe, kamera lotnicza, a także zbiór przepisów pomiarowych z 1928 roku.

Ekspozycję można oglądać do 28 maja.

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%