Spotkanie odbyło się w czwartek, 10 sierpnia, przy Izbie Regionalnej Stowarzyszenia „Razem dla Nadbrzezia”. Sandomierzanie, nie tylko z prawobrzeżnej części miasta, zebrali się przy stole, na którym leżało wszystko to, co potrzebne jest do wykonania wieńca, między innymi kłosy zbóż, sznurek, wstążeczki i nożyczki.
Celina Chmiel wyjaśniła, że uczestnicy pracują nad wieńcem nie w tradycyjnym kształcie korony, a w formie serca. – Szkielet wieńca powinien być zrobiony z wikliny. Ważne jest, aby liczba dokładanych kłósek była jednakowa. My dokładamy po cztery. Wszystko wiążemy jednym sznurkiem. Wykorzystujemy pszenicę, żyto i jęczmień – opowiadała pani Celina.
Niewielki wieniec wykonany w trakcie warsztatów zostanie poświęcony podczas dożynek miejskich. Do kościoła zaniosą go dzieci.
Warsztaty zostały przygotowane w ramach inicjatywy lokalnej zatytułowanej „Zachować tradycje i obyczaje”. Jak wyjaśnił Piotr Chojnacki, wiceprzewodniczący rady miasta, inspiracją dla zorganizowania przedsięwzięcia były kultywowane w Nadbrzeziu lokalne tradycje, związane między innymi ze żniwami i dożynkami.
– Przygotowaliśmy wniosek dotyczący cyklu warsztatów, który uzyskał akceptację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy zapoznali się z tradycją ludową. Ponieważ na dzisiejszym spotkaniu jest sporo młodzieży i dzieci, wierzymy w to, że będzie komu ją przekazać. Najważniejsza w tych spotkaniach jest integracja mieszkańców – mówił Piotr Chojnacki.
Uczestnicy chwalili inicjatywę. Panie Dorota i Martyna przyszły na warsztaty z dziećmi.
– Chciałyśmy przybliżyć im tradycję wicia wieńców. Zajęcia bardzo nam się podobają. Pokazują, że można fajnie spędzić czas z dala od komputera, przebywając z innymi. Jest to okazja do rozmów i poznania nowych osób – powiedziały panie.
Następne zajęcia, przygotowane w ramach tej samej inicjatywy, będą poświęcone wyszywaniu makatek i robieniu kwiatów z krepiny. Zakończą się biesiadą dla mieszkańców, w trakcie której pokazane zostaną efekty wspólnej pracy. Drugi cykl warsztatów związany będzie z kulinariami, a odbędzie się w Dworku Koćmierzów. On również zwieńczony będzie biesiadą.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury +.
[FOTORELACJA]4631[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz