Obchody rozpoczęła procesja z relikwiami bł. Wincentego z kościoła seminaryjnego św. Michała Archanioła do bazyliki katedralnej. Wzięło w niej udział duchowieństwo, siostry zakonne, parlamentarzyści, władze miasta, reprezentanci organizacji katolickich oraz liczni mieszkańcy i turyści. W historycznych strojach szli członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz młodzież wcielająca się w role ważnych postaci z dziejów nadwiślańskiego grodu.
Uroczystej mszy św. przewodniczył kard. Beniamino Stella z Watykanu, były dyplomata i emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. – Dzisiaj wyznajemy wiarę, oddając cześć bł. Wincentemu w 800. rocznicę jego śmierci. Chcemy dziękować Bogu za naszego diecezjanina, prepozyta kolegiaty sandomierskiej, biskupa sandomierskiego, który u kresu życia stał się mnichem, aby tak dopełnić swoją drogę do świętości. Chcemy czerpać z niego przykład, inspirować się jego myślą, być konsekwentnym tak jak on w drodze do doskonałości – mówił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
„Żywe obrazy historii”, tradycyjnie już towarzyszące odpustowym uroczystościom religijnym, były prezentowane w blisko 30 miejscach, zarówno w witrynach sklepów i lokali, jak również w plenerze. Około 130 młodych ludzi wcieliło się w postaci z różnych epok, legendarne i historyczne, bardziej i mniej znane. Byli wśród nich: św. Jacek Odrowąż, książę Leszek Biały, prymas Mikołaj Trąba, caryca Maryna, Teresa Izabella Morsztynówna, Barbara Jagiellonka, członkowie grupy ratownictwa wodnego z XVII wieku, Hieronim Gostomski i dr Zygmunt Schinzel. Był oczywiście Mistrz Wincenty.
Grażyna Milarska, pomysłodawczyni i koordynatorka przedsięwzięcia podkreśliła, że uczniowie sami zgłaszają się do udziału w wydarzeniu, starannie się do niego przygotowują i mocno przeżywają swoje role. – Dowodem na to, że udział w wydarzeniu jest dla nich ważny jest fakt, że niektórzy występują w „Żywych obrazach historii” już kolejny raz. Występowali w szkole podstawowej, wracają, będąc w szkole średniej. Tylko czasami proszą o inne role. Dla mnie jest to bardzo wzruszające – powiedziała Grażyna Milarska.
Mieszkańcy i turyści mogli zobaczyć ponadto dwie wystawy– „205 lat pobytu Sióstr Miłosierdzia przy kościele Ducha Świętego” oraz „Z dziejów Sandomierza – twórcy i ich dzieła” ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej. W Domu Długosza czytana była Kronika Polski autorstwa bł. Wincentego Kadłubka.
Na Rynku wciąż rozstawione są odpustowe kramy z pamiątkami, rękodziełem oraz produktami regionalnymi.
Na zakończenie obchodów, o godzinie 20, odbędzie się spacer z pochodniami śladami Wincentego Kadłubka. Poprowadzi go Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
[ZT]205041[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz