Zamknij

Bonum Publicum – Nagroda Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego wręczona. Przyznano ją w dwóch kategoriach [FOTO]

18:04, 29.10.2023 Aktualizacja: 18:21, 29.10.2023
Skomentuj

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa” oraz Andrzej Niespodziewany zostali laureatami Bonum Publicum – Nagrody Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego. Wyróżnienie, któremu patronuje współtwórca polskiego regionalizmu, zostało wręczone, w dwóch kategoriach, już po raz dwudziesty.   

Gala wręczenia Bonum Publicum odbyła się dzisiaj (w niedzielę, 29 października) w Zamku Królewskim, w obecności lokalnych władz oraz przedstawicieli świata nauki i kultury.

Stowarzyszenie „Szansa” zostało nagrodzone w kategorii „dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii, dobroczynności oraz za kreowanie wszelkich form aktywności społecznej”. Kandydaturę tę zgłosiły wspólnie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przede wszystkim za osiągnięcia działającej w ramach organizacji grupy poszukiwawczej. Ma ona na swoim koncie spektakularne odkrycia archeologiczne w Zawichoście-Trójcy, między innymi skarbu blisko dwóch tysięcy monet piastowskich. To i inne znaleziska rzuciły nowe światło na przeszłość Trójcy i jej rolę w okresie wczesnego średniowiecza. Pozwalają na określenie osady mianem jednego z najważniejszych na ziemiach południowej Polski w XI wieku emporiów handlowych, znaczeniem ustępującej w tym czasie być może jedynie Krakowowi.

– Ta nagroda jest dla nas dużym zaskoczeniem. Daje nam ona satysfakcję, jest również bodźcem do dalszej pracy. Cieszymy się, że ktoś zauważył, iż to, co robimy, przynosi wymierne korzyści naszemu regionowi. Prowadzenie poszukiwań to dla nas pasja i realizacja marzeń. Jest to praca zespołowa. Bardzo lubimy odkrywać historię – podkreślił Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, prezes „Szansy”.

Wielu członków stowarzyszenia pochodzi z Sandomierza i okolic. „Szansa” zajmuje się także działalnością edukacyjną, charytatywną i sportem.

Andrzej Niespodziewany otrzymał nagrodę w drugiej kategorii – „publikacje książkowe” za „Kroniki wiązownickie”. Jest to obszerne, liczące 760 stron opracowanie poświęcone Wiązownicy. – To pewien hołd złożony mojej rodzinie i rodzinom właściwie nic nieznaczącym, mieszkającym w zapadłej wsi na pograniczu ziemi sandomierskiej i staszowskiej. To historia wsi i ludzi związanych z Wiązownicą, przede wszystkim rodów chłopskich – powiedział autor.

Książka zawiera wiele interesujących historii, między innymi rodziny Żyda Bauma, którego – jak podkreślił autor – dzieje wojenne stanowią gotowy scenariusz filmowy. W „Kronikach wiązownickich” jest również dużo archiwalnych fotografii. Trzy i pół tysiąca pozycji liczy indeks nazwisk. Praca nad wydawnictwem zajęła autorowi ponad trzy lata.

„Bonum Publicum” to drugie wyróżnienie przyznane tej pozycji. Tydzień temu Andrzej Niespodziewany odebrał Świętokrzyską Nagrodę Kultury. – Bonum Publicum jest dla mnie ważniejszą nagrodą ze względu na osobę patrona. Aleksander Patkowski to, jak wiadomo, prekursor regionalizmu, a ja w ostatnim czasie uważam się za regionalistę – dodał laureat.

Jego kandydaturę zgłosiło do wyróżnienia Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki”.

Nagrody wręczyli: Wojciech Czerwiec, przewodniczący rady miasta i burmistrz Marcin Marzec oraz prof. Stanisław Adamczak, przewodniczący jury.

[FOTORELACJA]5065[/FOTORELACJA]

[ZT]205662[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%