Remont baszty oktagonalnej ma być największym przedsięwzięciem, jakie ma być zrealizowane, w ramach przygotowywanego przez muzeum projektu inwestycyjnego, w Zamku Królewskim. Jak informuje dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor instytucji, ma ona stać się miejscem, gdzie osoby chcące zwiedzić placówkę będą mogły kupić bilety wstępu i gdzie będzie znajdować się muzealna księgarnia. Plany zakładają utworzenie przejścia łączącego basztę z zamkiem, tym samym nowego wyjścia do muzeum. Obecne służyłoby jako wyjście.
– Takie rozwiązanie pozwoliłoby na upłynnienie ruchu. Jest to szczególnie istotne w okresie szczytu turystycznego, kiedy zwiedzających jest w zamku naprawdę dużo – zaznaczył dyrektor.
– Planujemy przeprowadzenie kompleksowych badań archeologicznych na terenie dziedzińca zamkowego, również w okolicy baszty. Badania te pokażą, w jakim zakresie uda nam się zrealizować prace, czy możliwe będzie odkopanie piwnic – wyjaśniła Kinga Kędziora, zastępczyni dyrektora Muzeum Zamkowego.
Plany dotyczą także adaptacji wnętrza zamku na nowe wystawy stałe. Kinga Kędziora podkreśliła, że instytucji zależy na dostosowaniu obiektu, w możliwie jak największym stopniu, do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – na tym, aby obiekt był on jak najbardziej dostępny.
Część działalności, między innymi tę edukacyjną i promocyjną, muzeum chce przenieść do oddziału, jaki ma powstać w budynkach po dawnej piekarni, kupionych przez instytucję w ubiegłym roku. Tam – we wnętrzach, które w pełni, bez ograniczeń wynikających z zabytkowego charakteru, zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnoprawnych – miałyby się odbywać na przykład konferencje i wykłady. W obiektach mają się znajdować także nowoczesne magazyny studyjne, pracownie konserwatorskie, część pracowni merytorycznych oraz pomieszczenia administracyjne.
Obecnie 10-osobowy zespół pracuje nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie projektu dotyczącego prac remontowo-adaptacyjnych w zamku i obiektach przy ulicy 15 Sierpnia. Ma on być złożony do końca czerwca. Instytucja będzie ubiegać się o środki z unijnego programu „FEnIKS”. Koszt realizacji planów szacowany jest wstępnie na około 80 mln zł. Dokładniej kwota zostanie określona po opracowaniu projektów budowlanych.
[ZT]208101[/ZT]
1 0
I chcę, by na tej baszcie w weekendy stał rycerz :-)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz