Zamknij

Jubileusz sandomierskiej Bramy Opatowskiej. Na mieszkańców i turystów czekają atrakcyjne wydarzenia

09:27, 17.04.2024 mp Aktualizacja: 10:13, 17.04.2024
Skomentuj Brama Opatowska w Sandomierzu  Brama Opatowska w Sandomierzu
reo

Brama Opatowska, jeden z najcenniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów zabytków Królewskiego Miasta, będzie świętować 4 maja swój jubileusz. W tym roku mija bowiem 95 lat, od kiedy działacze Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego udostępnili budowlę do  zwiedzania. 

– Ogromnie nam zależało na tym, aby 95-lecie podkreślić, uczcić w wyjątkowy sposób. Ponieważ tuż przy Bramie Opatowskiej znajduje się „Widnokrąg”, dla którego również bardzo ważna jest kultura i historia Sandomierza, uznaliśmy, że warto podjąć z nim współpracę. Program wydarzenia jest efektem ustaleń z właścicielką, Anną Bokwą – powiedziała Kamila Kremiec-Panek, dyrektorka Sandomierskiego Centrum Kultury, które jest administratorem obiektu.   

W godzinach 19-22 SCK zaprasza na wieczorne zwiedzanie Bramy Opatowskiej. Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z biletów w cenach ulgowych. Ostatnie wejście planowane jest na 21.30.

O 19 na tarasie galerii „Widnokrąg” zostanie otwarta wystawa plenerowa zatytułowana „Brama Opatowska w dawnych kadrach”. Zdjęcia będzie można oglądać do 7 czerwca.

W tym samym miejscu o 19.30 odbędzie się koncert „Inspiracje: lata 30-te” Agnieszki Grochowicz Trio. Organizatorzy zachęcają uczestników, aby przyszli na koncert ubrani w stylu lat 20. i 30. Chcą bowiem, żeby w jak największym stopniu odtworzony został klimat okresu, gdy budowla została udostępniona zwiedzającym. Wstęp na koncert jest bezpłatny. 

O 21.30 będzie można zobaczyć na bramie jubileuszowe iluminacje

Budowla, jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce, pochodzi I połowy XIV wieku. Ma około 30 metrów wysokości. Została wzniesiona z fundacji króla Kazimierza Wielkiego jako część murów obronnych grodu. Jest jedyną zachowaną bramą spośród czterech, które prowadziły niegdyś do Sandomierza. W XVI wieku została zwieńczona renesansową attyką ufundowaną przez słynnego sandomierskiego lekarza Stanisława Bartolona.

W latach 1928-1929 założono żelbetonowy strop na poziomie grzebienia attyki i wykonano współczesne podejście na taras widokowy, umożliwiając tym samym wejście na taras widokowy i podziwianie wspaniałego widoku na starówkę i inne części miasta oraz okolice.

 

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%