Zamknij

Statuetki dla tych, którzy działają dla swoich małych ojczyzn. Sandomierskie nagrody Bonum Publicum wręczone [ZDJĘCIA]

18:40, 20.10.2024 mp Aktualizacja: 18:50, 20.10.2024
Skomentuj Wiesława Karczewska-Grabias ze statuetką Bonum Publicum    Wiesława Karczewska-Grabias ze statuetką Bonum Publicum

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulisławicach oraz Wiesława Karczewska-Grabias i dr Roman Chyła zostali laureatami 21. edycji Bonum Publicum – Nagrody Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego. Wyróżnienie, któremu patronuje współtwórca polskiego regionalizmu, jest przyznawane za działania podejmowane na rzecz środowiska lokalnego, za pogłębianie wiedzy o historii i kulturze regionu oraz pielęgnowanie tradycji z nim związanych. 

[FOTORELACJA]7857[/FOTORELACJA]

Statuetki zostały wręczone dzisiaj (w niedzielę, 20 października) podczas uroczystości w Zamku Królewskim.

OSP w Sulisławicach została nagrodzona za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji i pamięci historycznej.  

– Traktujemy tę nagrodę jako wyróżnienie za wieloletnią pracę naszej jednostki na rzecz lokalnej społeczności. OSP w Sulisławicach liczy sobie 105 lat. Już w latach 30., oprócz działalności stricte ratowniczej, prowadziła tę kulturalną, organizując między innymi akademie, przedstawienia teatralne czy dożynki. My, w czasach nam współczesnych, na nowo podjęliśmy działalność w dziedzinie kultury. W ciągu ostatnich lat wydaliśmy pięć publikacji, z których dwie otrzymały ogólnopolskie nagrody, a także przygotowaliśmy dwie wystawy. Czas przemija, ludzie odchodzą, a to, co zapisane i utrwalone, pozostaje – powiedział Alojzy Węder, prezes OSP Sulisławice.

W drugiej kategorii nagrodzeni zostali autorzy publikacji książkowych poświęconych Sandomierzowi i regionowi – Wiesława Karczewska-Grabias za wydawnictwo „Ulica Piszczele. Historie domów i ludzi z Sandomierzem w tle” oraz dr Roman Chyła za monografię gminy Iwaniska.

Ta nagroda jest dla mnie bardzo ważna, ponieważ „bonum publicum” znaczy „dobro powszechne”. To ogromnie zobowiązuje, zwłaszcza jeśli się pisze, bo słowo pisane nie jest ulotne. Dzisiaj czuję się wyjątkowo wyróżniona i zaszczycona, ponieważ zostałam nagrodzona w magicznym dla mnie mieście – podkreśliła Wiesława Karczewska-Grabias.  

Sześć książek laureatki wiąże się z jej rodzinnym Sandomierzem. Ta nagrodzona opowiada o ulicy, przy której wychowała się Wiesława Karczewska-Grabias. – Ta niewielka uliczka była właściwie naszym domem, a wszyscy sąsiedzi jedną rodziną. Jest to książka o czasie, który minął, ale który pozostaje w pamięci i w sercach. Zależało mi na tym, aby wszystkie te historie związane z naszym szczęśliwym dzieciństwem i młodością nie odeszły w niepamięć, tylko żeby zostały na kartach utworu literackiego – zaznaczyła autorka. 

Dr Roman Chyła przyznał, że nagrodzona publikacja jest dla niego ukoronowaniem pewnego etapu pracy – edukacyjnej i naukowej.
– Od ponad 30 lat zajmuję się edukacją regionalną. Ona jest głównym nurtem mojej pracy. Zaczynałem od Zawichostu, który jest mi bardzo bliski. Jestem współautorem monografii miasta i gminy Ożarów. Teraz Iwaniska wpisują się w ten nurt historiografii regionalnej – dodał laureat Bonum Publicum.

Nagrody wręczali między innymi: burmistrz Paweł Niedźwiedź, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Bolewski, starosta Marcin Piwnik i przewodniczący jury prof. Stanisław Adamczak. Na zakończenie wydarzenia wystąpił Jakub Mazur, uczestnik programu telewizyjnego „The Voice of Poland”.

Kandydatów do nagrody Bonum Publicum mogły zgłaszać osoby indywidualne, stowarzyszenia, urzędy, firmy oraz instytucje. W tym roku wpłynęło pięć propozycji.

[ZT]216399[/ZT]

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%