Zamknij

Z bakaliami w roli głównej. Konkurs kulinarny w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu [ZDJĘCIA]

14:50, 04.12.2024 mp Aktualizacja: 15:46, 04.12.2024
Skomentuj Konkurs kulinarny w Sandomierzu Konkurs kulinarny w Sandomierzu

W sandomierskiej „Marmoladzie” pachniało dzisiaj (w środę, 4 grudnia) bakaliami. Stało się tak za sprawą konkursu kulinarnego dla uczniów. Przystąpiła do niego młodzież z trzech placówek – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Stalowej Woli, Zespołu Szkół numer 1 w Tarnobrzegu oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, czyli reprezentacja gospodarza wydarzenia. 

[FOTORELACJA]8160[/FOTORELACJA]

Tegoroczna edycja Regionalnego Konkursu Umiejętności Kulinarnych była zatytułowana „Bakalie – cudowny składnik potraw świątecznych”.

– W trakcie tych konkursów staramy się promować składniki, które występują w naszym regionie. Teraz postawiliśmy na bakalie, ponieważ Sandomierz i jego okolice słyną zarówno z orzechów, jak i jabłek, gruszek, śliwek czy moreli, znakomitych także w wersji suszonej. Chcieliśmy, aby młodzież wykazała swoją kreatywność, dodając bakalie nie tylko do deserów – do czego jesteśmy już przyzwyczajeni – ale również potraktowała je jako składnik dania głównego. Stwarza to większą trudność i wymaga większej kreatywności, ale jednocześnie daje większe pole do popisu – wyjaśnił Krzysztof Jonaszek, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSGiH, organizator wydarzenia.

Kreatywność młodych adeptów sztuki kulinarnej była rzeczywiście duża. W pracowni gastronomicznej sandomierskiej szkoły powstały między innymi: pierś z kaczki z purée z selera z sosem śliwkowym i warzywami w orzechowej panierce, kurczak z orzechami i karmelizowaną gruszką oraz bakaliowe „à la cepeliny” z farszem z drobiu i bakaliami na kapuście z miodem i owocami wędzonymi. Bakalie dodano także do łososia.  

Krzysztof Pistor ze Stalowej Woli jako danie główne zaproponował roladkę drobiową z nadzieniem z sera gorgonzola i orzechów włoskich, owiniętą w szynkę parmeńską, podaną z kopytkami szpinakowymi oraz gruszką zapiekaną z gorgonzolą, żurawiną i orzechami włoskimi na roszponce, natomiast na deser przyrządził naleśniki węgierskie z farszem z pokruszonych orzechów i migdałów z dodatkiem śmietanki i skórki pomarańczowej, polane czekoladą i posypane kruszonką z pistacji.

– Przygotowanie tego wymaga sporych nakładów pracy, ale jeśli wszystko dobrze się zaplanuje i podejdzie do zadania na pełnym luzie, to idzie sprawnie. Traktuję ten konkurs nie jak rywalizację, ale formę relaksu. Bardzo lubię gastronomię, dla mnie gotowanie to właśnie relaks i zabawa. Uważam, że nawet jeśli coś nie wyjdzie, to nie ma co się załamywać – zaznaczył Krzysztof Pistor.

Natalia Pawlik i Bartosz Pituch z ZSGiH przekonywali, że bakalie są cennym dodatkiem nie tylko z uwagi na walory smakowe, ale także ze względu na zawartość witamin i minerałów. Warto zatem sięgać po nie jak najczęściej, nie tylko przy okazji świąt . 

Jakimi zasadami trzeba kierować się przy doborze bakalii do konkretnych potraw? – Uważam, że nie ma zasady. Zawsze staram się przekazywać młodzieży to, że kuchnia jest dobrą formą zabawy, ale także pewną sztuką. Dlatego trzeba trochę popróbować i trochę pobawić się w łączenie smaków. Dlaczego na przykład nie zastosować fig do kaczki? – mówił Krzysztof Jonaszek.

Potrawy były oceniane przez jurorów. Wygrała reprezentacja ZS numer 1 w Tarnobrzegu, która przygotowała udko faszerowane bakalimi z purée z kapusty kiszonej i sosem pomarańczowym oraz gruszki z sosem cytrynowym i bakaliami.

[ZT]216878[/ZT]

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%