Sandomierz - wiadomości, informacje - Tygodnik Nadwiślański

Zamknij

Dodaj komentarz

„To nie tylko zawód, to misja”. Nowi strażacy rozpoczęli służbę, a młodzi mistrzowie zostali wyróżnieni

. 12:44, 17.04.2026 Aktualizacja: 12:47, 17.04.2026
Skomentuj Nowi strażacy i młodzi mistrzowie. Uroczystość w Sandomierzu Nowi strażacy złożyli ślubowanie.

Trzej nowi strażacy złożyli ślubowanie i rozpoczęli służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu. Podczas uroczystości wyróżniono również najmłodszych miłośników pożarnictwa – członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej ze Skotnik.

Uroczystość odbyła się dziś (w piątek, 17 kwietnia) w sandomierskiej komendzie.  

::photoreport{"type":"check-for-article","item":"11841"}

– Wybierając tę drogę, otrzymaliście nie tylko obowiązki służbowe, ale także ogromne zaufanie społeczne. Musicie być gotowi do niesienia pomocy osobom potrzebującym, nawet z narażeniem własnego życia. Bycie strażakiem to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja. Dumnie noście mundur PSP – mówił do nowych funkcjonariuszy bryg. Piotr Krytusa, komendant powiatowy.

Strażacy ślubowali m.in. ofiarność i mężność w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego. Nowo przyjęci podkreślali, że wstąpienie do strażackiej braci to dla nich bardzo ważny moment.

Jan Guz wspominał, że jego droga zaczęła się już w gimnazjum. – Tata zgłosił mnie do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zacząłem jeździć na zawody, a później, idąc do liceum, wybrałem klasę sportowo-strażacką. Od tamtego momentu wiedziałem, że chcę zostać strażakiem – powiedział.

Mateusz Wójcikowski, należący do jednostki OSP we Wnorowie w gminie Łoniów, przyznał, że straż pożarna fascynowała go od dziecka. – Gdy widziałem na drodze wóz strażacki, jechałem za nim rowerem. Dziś spełniłem swoje marzenie. Najważniejsze są dla mnie akcje i możliwość pomocy innym – mówił ratownik.

Z kolei Wojciech Słomka z OSP w Iwaniskach podkreślał, że decyzja o służbie dojrzewała stopniowo. – Po namowie znajomych wstąpiłem do OSP i wtedy zaczęła kiełkować myśl o pracy w Państwowej Straży Pożarnej. Po kilku latach przygotowań udało się ją zrealizować – zaznaczył.

Podczas uroczystości doceniono także Młodzieżową Drużynę Pożarniczą ze Skotnik w gminie Samborzec, która w ubiegły weekend reprezentowała region na Ogólnopolskich Halowych Młodzieżowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Kędzierzynie-Koźlu. MDP zajęła czwarte miejsce w kategorii dziewcząt i dziewiąte w kategorii chłopców, a wcześniej zdobyła mistrzostwo województwa świętokrzyskiego.

Młodzi druhowie otrzymali podziękowania od komendanta PSP, władz gminy Samborzec i powiatu oraz upominki od starosty.

– Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy są mistrzami województwa świętokrzyskiego. Godnie reprezentowali nas na zawodach krajowych. Niewiele zabrakło do podium,  osiągnięte wyniki są naprawdę wspaniałe – podkreślał starosta Marcin Piwnik.

Adrian Wołos, wójt Samborca zwrócił uwagę na rangę drużyny. – MDP ze Skotnik to marka sama w sobie. Promuje nie tylko swoją jednostkę, ale także gminę, powiat i ideę pożarnictwa. Wiemy, że jeśli członkowie tej drużyny jadą na zawody, to trafią do ścisłej czołówki. Tak było również w tym roku – mówił wójt.

Natalia Staszkiewicz, członkini drużyny, zaznaczyła, że sukcesy to efekt systematycznej pracy. Dwugodzinne treningi odbywają się trzy razy w tygodniu. Dodała, że do wstąpienia do MDP zachęcił ją przykład mamy i cioci, związanych z ochotniczą strażą.

Janusz Piotrowski prezes OSP Skotniki podkreślił, że młodzieżowa drużyna jest dumą jednostki. – Istnieje już 41 lat. Od dawna startuje w zawodach i odnosi sukcesy. To one przyciągają do OSP kolejne osoby. Osiągnięcia są efektem ciężkiej pracy i regularnych treningów. Mamy duże doświadczenie w szkoleniu dzieci – zaznaczył prezes.

Jak dodał, działalność OSP ma w Skotnikach szczególne znaczenie. Dla wielu mieszkańców bycie strażakiem to wielopokoleniowa tradycja.   

(.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%