Zamknij

Tapir anta – nowy mieszkaniec Zoo Leśne Zacisze [ZDJĘCIA]

08:51, 07.11.2023 . Aktualizacja: 09:01, 07.11.2023
Skomentuj

Jest spokrewniony z koniem - ale w ogóle go nie przypomina. Ma trąbę - ale do słonia mu bardzo daleko. Świetnie nurkuje, uwielbia wodę i… drapanie za uchem. Tapir anta, bo o nim mowa to gatunek dużego roślinożercy pochodzący z Ameryki Południowej. Przez działalność człowieka jest narażony na wyginięcie.

Wyprawa za morze po Toralfa

Do Leśnego Zacisza Tapir przyjechał z zoo Kolmarden w Szwecji. Tam nadano mu piękne nordyckie imię „Toralf”. Wyprawa nie była łatwa, ponieważ w dniu transportu rozpętał się sztorm na Bałtyku. Z uwagi na komfort zwierzęcia zrezygnowano z przeprawy promem bezpośrednio do Świnoujścia, a zamiast tego wbrano drogę lądową przez Danię i Niemcy. Na moście łączącym Szwecję z Danią czuć było potężne podmuchy wiatru.

SPA dla tapira

W Leśnym Zaciszu tapir „Toralf” szybko się odnalazł i oswoił z nowym wybiegiem oraz z opiekunami. Tapiry to z natury spokojne zwierzęta, a „Toralf” jest tego najlepszym przykładem. Uwielbia szczotkowanie i głaskanie za uszami, po szyi i pod pachami. W przerwach między wizytami opiekunów chętnie podgryza gałązki, w czym pomaga mu mała chwytna trąba oraz oddaje się drzemkom.

Nurek i kapibary

Wszystkie tapiry są silnie związane ze środowiskiem wodnym. Świetnie nurkują i pływają. Podczas pływania pod wodą zdarza im się wystawiać trąbowaty nos nad powierzchnię wody, aby zaczerpnąć powietrza. W Zoo Leśne Zacisze tapir ma do dyspozycji spory basen, a jego współlokatorami zostały kapibary. Oba gatunki występują w podobnym środowisku i potrafią ze sobą bez problemu współegzystować.

Tapiry – żywe skamieniałości

Tapiry anta mogą ważyć ponad 250 kg (samice są większe). Choć sylwetką przypominają bardziej świnię, to ich najbliższymi krewnymi są konie i nosorożce. Obecnie wyróżnia się 5 gatunków tapirów, z czego 4 żyją w Ameryce Południowej a jeden w Azji. Zwierzęta te określane są czasami mianem żywych skamielin, ponieważ prawie nie zmieniły się przez wiele milionów lat. Niestety, z roku na rok liczba tapirów maleje – głównie z powodu działalności człowieka. Obecnie gatunek ten uznawany jest za narażony na wyginięcie.

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%