[FOTORELACJA]9956[/FOTORELACJA]
Uroczystość z okazji 100-lecia istnienia jednostki OSP miała podniosły charakter. Były wspomnienia, gratulacje, odznaczenia i spojrzenie w przyszłość – wszystko to z udziałem druhów, mieszkańców, władz i gości honorowych.
Z okazji jubileuszu na budynku remizy odsłonięto pamiątkową tablicę w hołdzie założycielom i kontynuatorom strażackiego dzieła. Jednostce wręczono Złoty Znak Związku OSP RP – najwyższe odznaczenie przyznawane przez ten związek. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza otrzymała nowy proporzec.
Gratulacje druhom złożył m.in. Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego ZOSP RP, były premier.
– Stulecie to rocznica wyjątkowa. To cztery pokolenia. Tutaj historia przeplata się z teraźniejszością – druhowie, między innymi prezes Janusz Piotrowski, kontynuują dzieło założycieli. Chcę pogratulować wszystkim strażakom, druhom z OSP Skotniki tej pięknej kontynuacji, pięknego dziedzictwa i rozwijania tej tradycji, bowiem to rycerskie hasło „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” to jest credo naszego działania. To nie tylko ratownictwo – to służba na chwałę Bożą – mówił Waldemar Pawlak.
Przypomniał, że w tym roku obchodzone jest także 30-lecie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednocześnie rozpoczyna się nowa epoka – weszła w życie Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej.
– Teraz wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne są częścią systemu ochrony ludności, stosownie do swoich kompetencji, możliwości wyposażenia i wyszkolenia. To wyjątkowy system, który łączy lokalne społeczności z państwową strukturą. Rozsławia Polskę na świecie jako system ochotniczy, samorządowy i państwowy zarazem – podkreślał.
Prezes ZOSP RP mówił także o nowych, innowacyjnych rozwiązaniach, które mają szansę zmienić oblicze ratownictwa. – Pracujemy nad wdrożeniem takich rozwiązań jak: „inteligentna czujka dymu”, która nie tylko ostrzega w domu, ale także przekazuje sygnał do stanowiska kierowania; program „Pierwszy Ratownik”, w którym osoba wzywająca pomoc jednym przyciskiem przekazuje sygnał ratownikom w promieniu kilku kilometrów; czy Smart Helmet – hełm z kamerą termowizyjną i obrazem 4K, przesyłanym na żywo do centrali. Ważne, aby z tych rozwiązań móc korzystać. Patrząc na OSP w Skotnikach, jestem tego pewien. Gdy widzę Młodzieżową i Dziecięcą Drużynę Pożarniczą, wiem, że te rycerskie tradycje są przekazywane najmłodszym – dodał były premier.
O początkach i teraźniejszości jednostki mówił Janusz Piotrowski, prezes OSP w Skotnikach.
– Sto lat temu, w 1925 roku, grupa odważnych i oddanych ludzi podjęła decyzję, aby służyć tej społeczności. Nie mieli takiego sprzętu jaki my mam dziś. Nie mieli także wielu udogodnień, ale mieli wielkie serce i wolę niesienia pomocy. Dzięki ich determinacji powstała OSP Skotniki. Dziś z dumą kontynuujemy ich dzieło. Nasza historia to nie tylko gaszenie pożarów, to również udział w życiu społecznym, edukacja młodzieży, pomoc w trudnych chwilach, obecność przy radościach i smutkach naszej miejscowości – podkreślił prezes.
Zaznaczył, że jednostka nie zatrzymuje się w miejscu:
– Przyszłość OSP Skotniki to nowi druhowie oraz rozwój Młodzieżowej i Dziecięcej Drużyny Pożarniczej, nowoczesny sprzęt, szkolenia i nieustająca gotowość do działania. Dziękuję naszym rodzinom za cierpliwość i zrozumienie, mieszkańcom Skotnik za zaufanie i nieustające wsparcie. Dziękuję władzom samorządowym, instytucjom, sponsorom i wszystkim, którzy przez sto lat przyczynili się do rozwoju naszej jednostki – dodał prezes.
Z okazji jubileuszu przyznano także indywidualne odznaczenia. Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Piotr Zioło, Piotr Żołnowski, Robert Nagórny, Edward Broś, Władysław Wiater, Sławomir Świątański, Tadeusz Grębowiec i Stanisław Lechowicz, srebrne: Katarzyna Wiater, Paweł Kominek, Karol Zych, Jarosław Kwaka, Jerzy Pałacha, Robert Maj, Anna Szewczyk, Artur Dziubek, Sebastian Kominek i Marcin Stefaniak, natomiast brązowe: Katarzyna Siudak, Magdalena Piotrowska, Regina Jońca, Anna Zioło, Wioleta Śledź, Dawid Dziuba, Tomasz Niezgoda, Łukasz Słabowski. Odznaka „Wzorowy Strażak” trafiła do Kamila Nagórnego. Wyróżniono również członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i drużyny dziecięcej.
W obchodach jubileuszowych, rozpoczętych mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, wzięli udział przedstawiciele władz województwa, powiatu i gminy, strażacy z PSP oraz zaprzyjaźnionych jednostek OSP, a także reprezentanci rodziny Skotnickich – dawnych właścicieli miejscowości.
Jednostka powstała w 1925 roku. Po II wojnie światowej strażacy korzystali z podworskiego spichlerza, a w latach 1948–1952 zbudowano pierwszą remizę z własnych funduszy. W 1969 roku oddano do użytku nową siedzibę, która od 2006 roku była sukcesywnie modernizowana – ostatnie prace zakończono w 2022 roku.
Od początku działalności jednostka inwestowała w sprzęt. Dziś OSP Skotniki to nie tylko dobre wyposażenie, ale przede wszystkim ludzie – pełni pasji, oddani, gotowi do działania. Kobieca i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza to obecni mistrzowie województwa świętokrzyskiego, a MDP jest także podwójnym wicemistrzem Polski.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz