Koła Gospodyń Wiejskich mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu. Taką deklarację złożyła w Sandomierzu wiceminister rolnictwa. W czasie spotkania z Anną Gembicką swoje możliwości kulinarne zaprezentowała organizacja z Klimontowa.
Spotkanie odbyło się w ogrodzie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Jak poinformowała wiceminister Anna Gembicka, pomoc finansową dla organizacji gwarantuje nowelizowana ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich. Pieniądze będą wypłacane corocznie. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, rząd przeznaczy na ten cel 40 mln zł.
W całym kraju działa obecnie ponad 9800 Kół Gospodyń Wiejskich. Są to zarówno organizacje z wieloletnią, nawet stuletnią historią, jak również zupełnie nowe. - Dzięki nim aktywność społeczna na terenach wiejskich rozkwitła. Koła są inkubatorami przedsiębiorczości, ponieważ pozwalają rozwinąć skrzydła. Organizują w swoich społecznościach różnego rodzaju szkolenia, wyjazdy oraz wydarzenia kulturalne. Często inspirują również do podjęcia własnej działalności, choćby poprzez skorzystanie z rozwiązań dotyczących rolniczego handlu detalicznego - powiedziała Anna Gembicka.
Wiceminister dodała, że trwają prace nad tym, aby handel ten został uproszczony. Zgłoszenia tego typu działalności będzie można dokonać przez Internet. Przedstawicielka rządu zachęcała także do korzystania z platformy "e-bazarek", dzięki której produkty rolne można sprzedać korzystniej, bez pośredników.
Poseł Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa również mówił o znaczeniu rolniczego handlu detalicznego, który daje rolnikom szansę na sprzedaż owoców i warzyw w formie przetworzonej, a dzięki temu zapewnia większą opłacalność produkcji. Dodał, że polskie przepisy należą do jednych z najlepszych w Europie, trzeba jedynie umiejętnie je wykorzystywać.
Wiceminister Gembicka spotkała się z Kołem Gospodyń Wiejskich "Klimontowianki", które kilkanaście dni temu zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie "Smaki dzieciństwa", zorganizowanym w Parku Etnograficznym w Tokarni. Panie częstowały gości nagrodzoną potrawą. Były to pierogi z nadzieniem z fasoli z dodatkiem boczku i suszonej śliwki. Była również kartoflanka z białymi warzywami i bekonem. Dania, jak zaznaczyła Bożena Przybył, przewodnicząca koła, inspirowane są smakami dzieciństwa.
Bożena Przybył powiedziała, że deklaracje złożone przez wiceminister są dla koła bardzo ważne.
- Gdyby nie to wsparcie, nie moglibyśmy działać, ponieważ nie mamy sponsorów. Liczymy tylko na pomoc rządową. Umożliwia nam ona niezbędne zakupy i rozwijanie działalności. A jest ona dla nas bardzo ważna. Dzięki niej wychodzimy z domów, spotykamy się ze sobą, kultywujemy tradycje. W kole są również dziewczyny tworzące piękne rękodzieło. Mamy czym się pochwalić - podkreśliła przewodnicząca.
Anna Gembicka w czasie wizyty w Sandomierzu wręczyła nagrody uczniom "Rolnika", ktorzy wygrali grę terenową zorganizowaną z okazji Dnia Dziecka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Chciał kupić Poloneza. Przelał pieniądze oszustom
To dlaczego wcześnie konto nie zostało zablokowane skoro widniało w ewidenji policji?
Tsa
23:48, 2026-06-23
Alternatywne logotypy Tarnobrzega. Media ich nie pokażą
Do kiedy będzie trwało głosowanie internautów? kiedy podane zostaną wyniki? Termin z regulaminu już dawno minął i brak informacji o nowym terminie. Dodatkowo zmiana formy wyboru prac i wprowadzenie głosowania internetowego (które ma mieć jakikolwiek wpływ na końcową ocenę) nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie jest ona zgodna z regulaminem konkursu. Myślę że konkurs powinien przebiegać zgodnie z regulaminem natomiast dodatkowo można wprowadzić głosowanie mieszkańców i przyznać wyróżnienie internautów.
MaJa
20:24, 2026-06-23
Wypadek na poligonie w Nowej Dębie. 29-latek trafił do
Artykuł jest niegodny ze stanem faktycznym.
Xyz
17:51, 2026-06-23
Kolej wraca do Tarnobrzega. Pierwsze pociągi pojadą już
Panie prezydencie a gdzie ten zakład uzbrojenia w Sobowie , tak pan dumnie głosił to na konferencji
Ciekawy
17:00, 2026-06-23