Zamknij

Utwory ze średniowiecznych sandomierskich manuskryptów i kompozycje zapisane 300 lat temu na nowo opracowane i nagrane

08:59, 11.10.2023 Aktualizacja: 13:58, 12.10.2023
Skomentuj

Utwory sprzed wieków, niedawno odkryte i na nowo opracowane, znalazły się na płycie nagranej we wnętrzach podominikańskiego kościoła pod wezwaniem św. Jacka i Najświętszej Maryi Panny w Klimontowie. Kompozycje zaśpiewała Schola Gregoriana Sandomiriensis.

W minioną sobotę, 7 października, płyta zatytułowana „Salve Sancta Parens” miała swoją premierę. Podczas uroczyści religijnych związanych z doroczną pielgrzymką Środowiska Tradycyjnej Liturgii Łacińskiej Diecezji Sandomierskiej we wnętrzu klimontowskich krużganków odbył się koncert, podczas którego zespół zaśpiewał utwory zarejestrowane na krążku.

Tomasz Sokołowski, organista i kantor, gregorianista, prowadzący scholę w poszukiwaniu utworów udał się do Archiwum Diecezjalnego i Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Tam znalazł prawdziwe bogactwo materiału – rękopisy, do których właściwie nikt wcześniej nie sięgał. 

Podstawą płyty stał się rękopis przechowywany w Muzeum Diecezjalnym – graduał kolegiaty sandomierskiej z około 1460 roku. Jest to jedna z najstarszych ksiąg muzycznych w zbiorach diecezji. Jej pochodzenie, podobnie jak rok powstania, nie jest do końca znane. Graduał z Sandomierza, jak wyjaśnia Tomasz Sokołowski, wykazuje najwięcej cech wspólnych z rękopisami krakowskimi. Można zatem przypuszczać, że ówczesna kapituła kolegiacka zamówiła go w skryptorium krakowskim. Nie jest też wykluczone, że rękopis powstał w słynnej w tamtym czasie sandomierskiej szkole kolegiackiej z przeznaczeniem do tutejszej świątyni.   

Przy pracy nad nagraniem wykorzystano również trzy inne kodeksy sandomierskie, zawierające kompozycje liturgiczne. Zostały one zaczerpnięte między innymi z graduału przechowywanego w Bibliotece Diecezjalnej. Księga pochodzi z klasztoru ojców Bernardynów w Radomiu, przywieziona została do Sandomierza po kasacie klasztoru w 1883 roku. Manuskrypt datowany jest na II połowę XV wieku.         

Tomasz Sokołowski dodaje, iż dotarł również do rękopisów, które posiadały siostry Benedyktynki z Sandomierza.   

 – Tematyka płyty jest maryjna, ponieważ w klimontowskim kościele przechowywany jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, wsławiony cudami. Ta czternastowieczna  ikona została podarowana przez fundatora konwentu Jana Zbigniewa Ossolińskiego – wyjaśnia organista.

[FOTORELACJA]4890[/FOTORELACJA]

[ZT]204767[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%