Zamknij

Rewelacyjne odkrycia w Zawichoście-Trójcy. Badania potwierdziły ważną rolę tego miejsca we wczesnym średniowieczu [FOTO]

08:21, 19.10.2023 . Aktualizacja: 16:07, 22.10.2023
Skomentuj

Wczesnośredniowieczne monety, ozdoby, groty strzał i wiele innych zabytków, wśród nich przedmioty wyprodukowane poza granicami państwa piastowskiego, znaleziono w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie Zawichostu-Trójcy. Natrafiono także na pozostałości pieca służącego prawdopodobnie do wypału wapnia. – Kolejny sezon badań w Trójcy potwierdził, że jest to jedno z najciekawszych stanowisk z okresu wczesnego średniowiecza w Polsce – podkreśla dr hab. Marek Florek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

W Trójcy dokonano wcześniej spektakularnych odkryć. Znaleziono tam, jak informowaliśmy, skarb składający się z ponad 1800 monet piastowskich z drugiej połowy XII wieku oraz mnóstwo innych zabytków z okresu wczesnego średniowiecza, a także epok wcześniejszych.

We wrześniu tego roku na zlecenie Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wykonane zostało rozpoznanie centralnej części wczesnośredniowiecznej osady w Trójcy metodą geomagnetyczną, czyli za pomocą wykrywaczy metali. Natomiast w pierwszej połowie października przeprowadzone zostały badania wykopaliskowe i powierzchniowe, które miały na celu weryfikację wyników rozpoznania metodą nieinwazyjną.

Badania, jak w poprzednich latach, prowadzili wspólnie: Instytut Archeologii UMCS, z udziałem studentów w ramach praktyk zawodowych, Monika Bajka z firmy „Trzy epoki” oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”, które odkryło między innymi słynny już skarb i Stowarzyszenie "Wspólne Dziedzictwo". 

W ich trakcie odsłonięto między innymi pozostałości kilku jam różnej funkcji. W jednej z nich znajdowały się fragmenty dużego pieca konstrukcji gliniano-kamiennej. Jak wyjaśnia dr hab. Marek Florek, jest wysoce prawdopodobne, że w piecu tym wypalano wapno na potrzeby budowy pierwotnego kościoła pod wezwaniem św. Trójcy. W przebadanych obiektach, poza bardzo licznymi fragmentami naczyń glinianych i kości zwierzęcych, znaleziono: srebrne monety, głównie denary krzyżowe, ale również Bolesława Śmiałego, fragmenty ozdób srebrnych, wśród nich paciorki zdobione techniką filigranu, noże żelazne i przęślik z różowego łupku wołyńskiego. Natomiast w warstwie ornej uczestnicy badań trafili między innymi na kilkanaście monet, zarówno denarów z XI wieku, jak również młodszych, z wieków XV, XVII i XVIII, żelazne groty strzał, wykonane z brązu sprzączki pasów i zawieszki, ołowiane i żelazne odważniki, żelazne krzesiwa oraz noże.

– Badania wykopaliskowe nie potwierdziły hipotezy, opartej na interpretacji wyników rozpoznania metodą geomagnetyczną, dotyczącej istnienia wału otaczającego część wczesnośredniowiecznej osady w Trójcy oraz istnienia na jej terenie budynków ze ścianami konstrukcji słupowej, a więc nietypowej dla budownictwa słowiańskiego w tym okresie – dodaje archeolog.

Znalezione zabytki, po konserwacji i opracowaniu, trafią do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Dotychczasowe badania wskazują na istnienie w Trójcy osady handlowo-rzemieślniczej o powierzchni prawie 20 hektarów, czyli większej od stołecznego Sandomierza po lokacji w 1286 roku. Pozwala to na określenie jej mianem jednego z najważniejszych na ziemiach południowej Polski w XI weku emporiów handlowych, znaczeniem ustępującej w tym czasie być może jedynie Krakowowi.

[FOTORELACJA]4975[/FOTORELACJA]

[ZT]130786[/ZT]

[ZT]195595[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

wojciech sandomierzwojciech sandomierz

0 0

brawo ziemia sandomierska jedne z kolebek polskiej panstwowosci i kultury 19:45, 19.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%