[FOTORELACJA]7185[/FOTORELACJA]
Ten grób kultury mierzanowickiej jest najciekawszym odkryciem dokonanym na stanowisku w Wilczycach w tym sezonie. Jak poinformował dr Tomasz Boroń z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, kierownik badań, szkielet znaleziony w grobie był kompletny. Najbardziej interesujące było to, co znajdowało się obok niego, czyli dary grobowe złożone przy zmarłym.
Jednym z najładniejszych jest przedmiot – prawdopodobnie szpila do włosów – z dwoma otworami, wykonany z poroża, z dużą starannością. Leżał on przy czaszce. Były tam również rzeczy z brązu, między innymi w kształcie kółka. Służyły, jak można przypuszczać, jako ozdoby. Archeolodzy znaleźli przy czaszce także paciorki z muszli z dwoma otworkami, zrobione z wielką precyzją. Natomiast przy kości udowej złożony był sztylet z poroża z perforacją w postaci rzędu otworów. Jest to, jak zaznaczył dr Boroń, również wyjątkowa rzecz. Tam też leżały grociki z zachowanym jeszcze lepiszczem. Można zatem określić rodzaj substancji organicznej, której używano do mocowania grocików w drzewcu. Jest to przypuszczalnie dziegieć lub żywica. – To, że zachowała się substancja organiczna sprzed prawie 4,5 tys. lat, świadczy o bardzo sprzyjających warunkach geomorfologicznych. Jest to ewenement – podkreślił dr Boroń.
Więcej na temat odkryć dokonanych w Wilczycach można przeczytać w papierowym wydaniu "Tygodnika Nadwiślańskiego".
[ZT]203917[/ZT]
1 0
rzeszowszczyzno tarnobrzeska ty nie jestes z naszego regionu
0 0
Dziś podczas pogrzebu jedyna ozdoba to różaniec , ubiór i trumna a na wszystko kładą pomnik co bogatszy to okazalszy . Zdarzają się urny a jeszcze tuż po komunie w zwyczaju były przemowy nad grobem o zmarłym , dzisiaj ograniczone do poinformowania najbliższych i znajomych o miejscu stypy . Dawno dawno przed erą naszej wiary starano oddać część zmarłemu , starano go jakby pożegnać na chwilę bo dołączymy , gdy zamkniemy oczy . Myślę , że wówczas śmierć była kolejom rzeczy a dziś nikt nie chce jej ale za to wierzymy w wieczne życie dziwne co ?