Popierający obecnego burmistrza Nowej Dęby WIESŁAWA ORDONA komitet wyborczy "Nasz Samorząd" chce zakazać jego kontrkandydatowi MARKOWI OSTAPCE obiecywania mieszkańcom gminy, że jeśli wygra wybory, zlikwiduje straż miejską.
19 września do tarnobrzeskiego sądu okręgowego wpłynęło pismo, w którym "Nasz Samorząd" wnioskuje o ustanowienie nakazu usunięcia billboardu promującego M. Ostapkę, ustawionego przy drodze krajowej numer 9 w Tarnowskiej Woli. Zdaniem jego przeciwników, wyborcza reklama zawiera nieprawdziwą informację. Obok jego podobizny i informacji, że z ramienia komitetu "Ratusz" kandyduje na burmistrza gminy, widnieje napis: "Zlikwiduję straż miejską".
"Nasz Samorząd" jest zdania, że Marek Ostapko nie może obiecywać wyborcom likwidacji tej formacji, ponieważ, zgodnie z ustawą o strażach gminnych, organem, który może zdecydować o jej rozwiązaniu, nie jest burmistrz, ale rada miasta. Burmistrz może o to wnioskować, ale ostateczna decyzja pozostaje w rękach radnych, którzy mogą podjąć, lub nie, stosowną uchwałę.
Członkowie komitetu "Nasz Samorząd" piszą więc do sądu, że używając sformułowania "zlikwiduję", Marek Ostapko wprowadza swoich wyborców w błąd, i domagają się zakazania mu rozpowszechniania takich informacji.
Kandydat "Ratusza" na fotel szefa gminy uważa, że sprawa jest absurdalna. Mówi, że w haśle wyborczym posługuje się skrótem myślowym, przez który informuje mieszkańców, że jeśli wygra wybory, zrobi wszystko, aby rozwiązać straż miejską.
- Tak naprawdę każda decyzja wymaga bezpośredniej lub pośredniej zgody rady miejskiej. Każda obietnica, czy to dotycząca budowy nowej hali sportowej, czy nowego chodnika, wymaga znalezienia środków w budżecie i akceptacji ze strony radnych. Wedle logiki środowiska pana Ordona najwłaściwszym hasłem dla kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów jest hasło "Będę wykonywał uchwały rady miejskiej". Przecież to absurd. Mógłbym wynotować mnóstwo postulatów, z jakimi szedł do wyborów pan Ordon, a które wymagały akceptacji rady miasta. Właśnie po to wystawia się własnych kandydatów na radnych, aby zbudować większość w radzie i móc realizować wspólny program wyborczy. Dziwi mnie, że komitet pana Ordona nie pojmuje prostych zasad demokratycznej gry - komentuje kandydat na burmistrza. - Czy jakiś polityk w Polsce stanął przed sądem za niedotrzymaną obietnicę wyborczą? Nie! Ale zamiast tego stawia się przed sądem człowieka, jeszcze przed wyborami za to, że przedstawia ważny dla lokalnej społeczności postulat i jest przekonany, że go dotrzyma. Plan jest prosty: jako burmistrz przygotuję projekt uchwały o rozwiązaniu straży miejskiej, przedstawię go radnym, przekonam do jego akceptacji, i w ten sposób "zlikwiduję" straż miejską. (...)
Rafał Nieckarz
Więcej w papierowym wydaniu "TN".
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Kolej wraca do Tarnobrzega. Pierwsze pociągi pojadą już
Ten informacje o remoncie to stale w kółko powielane informacje a konkretów brakuje. Gdzie niby ma byźć ta krawędź przyperonowa? Czy będzie drugi tor (nr1) przy już wybudowanym peronie? Jeśli będzie taki tor, to nie będzie już miejsca dla toru przy krawędzi przydworcowej. Nie ma na to miejsca i jest wmontowany słup kratownicowy przed budynkiem dworca po jego prawej stronie (stojąc plecami do budynku dworca).. Nie sądze by ten słup był usuwany dla dodatkowej krawędzi (toru).
Klituś Bajduś
19:29, 2026-06-26
Lody za czerwony pasek w tarnobrzeskiej „Dziesiątce”
Czerwony pasek jest już nagrodą. Pozostałe nagrody powinni według uznania dawać rodzice lub opiekunowie. Szkoła i jej system oceniania niech pozostanie niezmienny. Zakończmy te bezowocnedyskusje. Udanych wakacji wszystkim!
Maja
18:21, 2026-06-26
Zderzenie samochodu z motocyklem w Tarnobrzegu
MOŻNA TROMBIĆ ŻE MOTOCYKLE SĄ WSZĘDZIE ALE TAKI PANIUŚ W CORVETCIE TO NAWET NIE SPOJRZY BO ON ZAROBIONY I GO STAĆ A JAK KOGOŚ ZABIJE TO NIEWINIONTKO UDAJE, PROKURATURĘ PEWNIE ZNA, MAKOWCA Z NACZELNIKIEM JE A DOBRE CHŁOPAKI BOJĄ SIĘ WYJŚĆ I ROZGRZAĆ SWOJE MASZYNY
Junak89
18:13, 2026-06-26
Zderzenie samochodu z motocyklem w Tarnobrzegu
*%#)!& boskie z tymi hulajnogami elektrycznymi. Za moich czasów, jak my we wojsku byliśmy, to jakby taki młokos coś próbował nie tak, to łeb do kibla i płuczemy aż się nie nauczy zachowywać. Bezstresowe wychowanie tak się kończy.
Działkarz Ogrodnik E
18:10, 2026-06-26