Zamknij
REKLAMA

Sieć Play nie zgadza się z zarzutami mieszkańców tarnobrzeskiego osiedla w sprawie budowy masztu

11.49, 07.11.2022 wel
Skomentuj
REKLAMA

Po opublikowaniu informacji o narastającym konflikcie wokół budowy masztu telefonii komórkowej na osiedlu Zakrzów w Tarnobrzegu i pretensjach mieszkańców i zarządu osiedla, swoje stanowisko przesłała do redakcji sieć Play. Prezentujemy je w całości.

"W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w Tarnobrzegu na osiedlu Zakrzów.  Naszą misją jako operatora sieci telekomunikacyjnej jest zapewnienie wysokiej jakości usług głosowych i transmisji danych, bez których niemożliwe jest codzienne funkcjonowanie gospodarki krajowej, przedsiębiorstw, urzędów, a także jak pokazują ostatnie dwa lata - również każdego z nas. Widzimy, że już dziś są w Polsce miejsca, w których nie tylko każdy z nas ale nawet ratownicy medyczni w trakcie akcji nie mogą skontaktować się z operatorami nr alarmowego żeby móc sprawnie prowadzić akcję ratunkową. Są ponadto w bardzo wielu - także miastach-  miejsca gdzie nie działają podstawowe narzędzia dla ludzi i biznesu - nie można zapłacić kartą czy zamówić usług przez Internet.

Podejmowane przez nas w tym zakresie działania są spójne zarówno z krajowymi strategiami na rzecz cyfryzacji jak i regionalnymi. Strategia Rozwoju Województwa Podkarpackiego do 2030 r. jako jeden z najważniejszych celów wymienia rozwój infrastruktury informacyjno-komunikacyjnej regionu. Współczesne miasta i aglomeracje miejskie zarządzane są przy pomocy inteligentnych narzędzi wymagających wysokiej jakości usług mobilnych a budowa tej stacji bazowej znacząco wpłynie na poprawę dostępności do nowoczesnych usług cyfrowych dla mieszkańców osiedli Zakrzów, Sielec, Wymysłów i Borów.

Inwestycja realizowana na osiedlu Zakrzów uzyskała pozwolenie na budowę. Prezydent Tarnobrzega wydał decyzję zgodnie z obowiązującym prawem. Jeśli inwestor zgromadzi i przedstawi dokumentację wymaganą prawem a przedsięwzięcie jest zgodne z MPZP to organ ma obowiązek wydać decyzję udzielającą pozwolenia. Prezydent działał też w interesie mieszkańców Tarnobrzega - nowoczesna sieć telekomunikacyjna jest niezbędna, żeby realizować podstawowe potrzeby w zakresie pracy zdalnej, nauki zdalnej, prowadzenia działalności gospodarczej i wzywania odpowiednich służb w sytuacji zagrożenia. To operator ma najlepsze rozeznanie oraz aktualną wiedzę, gdzie jest potrzeba rozwoju sieci, wzmocnienia jej pojemności oraz niezawodności i prowadzi swoje inwestycje tak, aby te potrzeby były zaspokojone. Statystyki, którymi dysponuje operator świadczą o dużym zapotrzebowaniu na świadczenie usług telekomunikacyjnych na obszarze, w którym zaplanowano inwestycję. Osiedla Zakrzów, Sielec, Wymysłów i Borów są obecnie jednymi z najdynamiczniej rozbudowujących się w Tarnobrzegu a w bezpośrednim sąsiedztwie lokalizacji znajduje się ponadto Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny oraz nowo wybudowana obwodnica miasta.

Dialog ze społecznością lokalną jest ważnym elementem prowadzenia inwestycji, który inwestor zawsze prowadzi z poszanowaniem dla partnerów społecznych. Nie jest prawdą, że protest mieszkańców został "zignorowany i wyśmiany przez inwestora". Prezydent Miasta Tarnobrzega przekazał inwestorowi protest na który spółka szybko odpowiedziała. Jeśli zajdzie taka potrzeba jesteśmy także gotowi na spotkanie ze społecznością lokalną.

W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia. Dodatkowo każda z inwestycji operatora sieci Play spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wszystkie stosowane urządzenia nadawcze spełniają wymogi norm oraz polskiego prawa, a przed uruchomieniem podlegają obowiązkowemu badaniu pod kątem zgodności z obowiązującymi limitami emisji pola elektromagnetycznego do środowiska w miejscach dostępnych dla ludności. Jedynie w przypadku poprawnego wyniku takiego badania wykonanego przez niezależne, akredytowane laboratorium pomiarowe, możliwe jest uruchomienie stacji bazowej telefonii komórkowej.

Czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake-newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej. Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią sieci komórkowych, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce" - napisał Paweł Antończyk, Ekspert ds. Public Affairs w sieci Play.

(wel)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

obserwatorobserwator

0 0

odłaczyć od sieci tych krzykaczy i gitara! 14:01, 07.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ChujnakaczychnogachChujnakaczychnogach

0 0

Guseł a jestes z Zakrzowa ze Cie przekonuje? 11:38, 08.11.2022


gusełguseł

0 0

Mnie to przekonuje ale ludzi oderwanych od rzeczywistości na pewno nie! 19:39, 07.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%