– O godzinie 16 zaczynamy wielkie świętowanie. Spotykamy się pod pomnikiem profesora Stanisława Pawłowskiego, potem w asyście orkiestry górniczej przemaszerujemy na plac Bartosza Głowackiego. Tam około godziny 17 rozpoczniemy pokaz ceremoniału górniczego. Będzie przejęcie przez górników kluczy do miasta z rąk prezydenta, pokaz przyjęcia młodych adeptów do stanu górniczego, czyli słynny „skok przez skórę”, będzie przekazanie sztandarów i gorejących pochodni młodszym górnikom, odśpiewamy też hymn górniczy. Czyli to, co w dawnych czasach robiono w Tarnobrzegu na początku grudnia, w okolicy Barbórki. To nie wszystko, wcześniej, od godziny 15 współpracujące z nami przedsiębiorstwo, Grupa PBI, zorganizuje na placu Bartosza Głowackiego różnego rodzaju gry i zabawy dla dzieci. Te imprezy potrwają do godziny 19. Tu ciekawostka, udział PBI w górniczym święcie to nie przypadek. Firma jest jednym z dwóch przedsiębiorstw w Polsce, które nadal wydobywają siarkę - ma swoją, odtworzoną kopalnię siarki w Baszni – mówi Zbigniew Buczek, były dyrektor Kopalni Siarki w Machowie i wiceprzewodniczący komitetu organizującego „Rok Siarkowców”.
Na pokazach atrakcje zaplanowane na sobotnie popołudnie się nie skończą. Będzie też specjalna kulinarna niespodzianka dla tarnobrzeżan.
– Pierwszym kilkuset mieszkańcom, którzy przyjdą świętować wraz z nami, zaoferujemy górniczy poczęstunek. Dostaną specjalny okolicznościowy kufel, do kufla pół litra piwa, kiełbaskę i bułeczkę. To wynika z tradycji barbórkowego poczęstunku górniczego, gdy 4 grudnia pracownicy i górnicy dostawali dodatkową wypłatę „na ćwiarteczkę i kawałek chleba z kiełbasą” – zapowiada Zbigniew Buczek.
Imprezom na placu Bartosza Głowackiego przygrywać będzie Orkiestra Miejska, kontynuująca tradycje Orkiestry Górniczej „Siarkopolu”. Wieczór zakończy tradycyjna już Miejska Potańcówka, tym razem w górniczym wydaniu. Początek o godzinie 18.00.
[ZT]204599[/ZT]
Inicjatorami tegorocznych obchodów siarkowych w Tarnobrzegu są Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu. „Rok pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego” został ustanowiony decyzją Rady Miasta Tarnobrzega z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy odkrycia złóż siarki w okolicach Tarnobrzega oraz 60. rocznicy zawiązania się tarnobrzeskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.
1 0
Dzień Górnika przeniesiono na 16 września? ;-)
1 0
pierwsza odkrywka siarki na sandomierszczyznie to piaseczno