– Obraz zaproponowano nam przed kilkoma miesiącami. Jest co prawda niesygnowany, ale wiele wskazuje, że to dzieło pędzla Januarego Suchodolskiego, albo pochodzące z jego warsztatu. Ponieważ cena obrazu przekraczała możliwości muzeum, wraz z Stanisławem Dziubakiem, znanym tarnobrzeskim artystą postanowiliśmy zorganizować aukcję dzieł sztuki, z której dochód pomógłby zakupić wspomniane dzieło – mówi Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu.
[FOTORELACJA]5618[/FOTORELACJA]
Odzew na wystosowany do tarnobrzeskich artystów i miłośników sztuki apel o pomoc był duży. Dzięki temu na aukcję trafiły 44 dzieła sztuki – zarówno prace współczesnych autorów, jak i tych tworzących w przeszłości. Na licytację wystawiono m.in. dzieła M. Ruzamskiego, F. Ropsa, R., Mrozowskiego, Z. Rubisia, M. Saka, B. Wójtowicz – Ślęzak, G., Gerby, P. Redziniaka, W. Warzywody i wielu innych.
Sprzedały się wszystkie wystawione na aukcję dzieła sztuki. Najwyższą cenę osiągnął rysunek Mariana Ruzamskiego, za który nabywca zapłacił 1300 zł. W sumie wylicytowano prace za blisko 19 tys. zł. To rozwiązuje kwestię funduszy potrzebnych na zakup obrazu J. Suchodolskiego.
- Portret hetmana Jana Tarnowskiego trafi na stałą ekspozycję naszego muzeum. Już przymierzamy, w którym miejscu zostanie umieszczony - mówi T. Zych.
[ZT]208080[/ZT]
Aukcje dzieł sztuki, z których dochód przeznaczony jest na szczytny cel to w Tarnobrzegu już tradycja. W ten sposób wspierano ratowanie zabytkowego polskiego kościoła na Ukrainie, tak dofinansowano zakup kolekcji dzieł Mariana Ruzamskiego, a teraz sfinansowano kupno obrazu J. Suchodolskiego zo muzealnych zbiorów.
0 0
a od kiedy w tarnobrzegu jest zamek?
0 0
Pędzla najprawdopodobniej znanego malarza Januarego Suchodolskiego. To znanego czy nieznanego, nie można być najprawdopodobniej znanym