[FOTORELACJA]6053[/FOTORELACJA]
O tym, że plac Bartosza Głowackiego wymaga „zazielenienia” mówi się w mieście od dawna. Wielka betonowa płaszczyzna jaka powstała w tym miejscu po likwidacji miejskich plantów latem staje się miejscem „nie do życia”. Czerwonawa kostka, której plac zawdzięcza złośliwą nazwę „Plac Czerwony”, nagrzewa się, a pozostawione po przebudowie pojedyncze drzewa nie zapewniają zbyt wiele cienia. Stąd ciągle wysuwane postulaty przebudowy placu.
Kilka różnych koncepcji ponownego zazielenienia placu przygotowały w ub. roku uczennice Techniku Architektury Krajobrazu działającego w Zespole Szkół nr 2 w Tarnobrzegu. Ich prace zostały przez prezydenta miasta przekazane biuru projektowemu, które miało opracować koncepcję „nowego”, ponownie zazielonego centralnego placu miasta, z sugestią wykorzystania. Kompletny projekt zmiany placu Bartosza Głowackiego został też złożony do Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok, ale skreślono go przed głosowaniem, bo miasto uznało, że „nakłada się” na miejską inicjatywę.
Sama przebudowa, jeszcze bez szczegółów, została wpisana do projektu „Odnowa przestrzeni publicznych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego” zgłoszonego przez Tarnobrzeg do dofinansowania ze środków unijnych.
Teraz władze Tarnobrzega pokazały oficjalnie wizualizacje koncepcji jaka powstała. Część rozwiązań to faktycznie pomysły uczennic „Rolnika”.
Koncepcja przebudowy placu przewiduje:
1) demontaż istniejącej fontanny (przeniesienie w inne miejsce),
2) budowę fontanny posadzkowej wyposażonej w tryskacze wraz z podświetleniem i niezbędną infrastrukturą techniczną,
3) przebudowę płyty rynku wraz z wyrównaniem schodów stanowiących upamiętnienie dawnego budynku ratuszowego. Planuje się wymianę kolorystyki oraz rodzaju utwardzeń na całym placu. W celu upamiętnienia nieistniejącego budynku ratuszowego planowane jest zaznaczenie obrysu budynku poprzez utwardzenie terenu w kontrastowej kolorystyce w stosunku do utwardzeń okalających,
4) demontaż istniejących i montaż nowych elementów małej architektury w odpowiedniej ilości. Planuje się lokalizację nowych ławek wykonanych ze stali w kolorze czarnym z wykończeniem z drewna drzew liściastych w kolorze ciemny orzech – zaproponowanym przez uczniów Technikum Architektury Krajobrazu w ZS nr 2 w Tarnobrzegu,
5) zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej poprzez nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin ozdobnych oraz usunięcie części utwardzeń terenu, co przyczyni się do zmniejszenia średniej temperatury na placu,
6) budowę dwóch podziemnych zbiorników retencyjnych w celu wykorzystania wód opadowych do nawadniania projektowanej zieleni miejskiej,
7) przebudowę oświetlenia ulicznego poprzez zmianę lokalizacji oraz wymianę istniejących latarni na energooszczędne oraz dodanie nowych.
– Wszystkie powyższe elementy nadadzą centrum miasta nowy estetyczny wygląd, co zachęci mieszkańców do spędzania czasu poza domem, a turystów do odwiedzin naszego miasta. Chcemy stworzyć tym projektem przyjazną przestrzeń dla każdego, miejsce aktywności i integracji lokalnej społeczności. Dodatkowym założeniem jest zniwelowanie negatywnego działania temperatury oraz ocieplenia klimatu (wyspa ciepła) poprzez zastosowanie materiałów o kolorystyce słabiej pochłaniającej ciepło oraz zacienienie obszarów dzięki dodatkowym nasadzeniom. Realizacja inwestycji skutkować będzie wzrostem powierzchni biologicznie czynnej na placu o ok. 20 procent – informuje Wojciech Lis, rzecznik prasowy prezydenta Tarnobrzega.
Jak podkreśla magistrat, planowana przebudowa placu uwzględnia osie widokowe na kościół OO. Dominikanów oraz pomnik Bartosza Głowackiego (osie widokowe to linie, wzdłuż których projektuje się widoki na konkretne obiekty. Wyznaczanie osi widokowych ma duże znaczenie w kształtowaniu sylwetki i wyglądu miasta)
[ZT]205457[/ZT]
– Inwestycja uwzględnia potrzeby lokalnych przedsiębiorców, w tym: utworzenie ogródków gastronomicznych, budki handlowo-usługowe oraz lokalny handel. Wzdłuż elewacji budynków utworzone zostaną szerokie drogi dojazdowe ułatwiające transport towarów dla lokalnych przedsiębiorców. Planowana inwestycja była konsultowana z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, którego wytyczne były na bieżąco wprowadzone – zaznacza Wojciech Lis.
Swoje uwagi i opinie można przesyłać na udostępnionym na stronie miasta formularzu na adres: Prezydent Miasta Tarnobrzega, ul. Kościuszki 32, 39-400 Tarnobrzeg, oraz zgłaszać drogą mailową do 5 kwietnia br. na adres: [email protected]
Na 3 kwietnia zaplanowano konsultacje stacjonarne – spotkanie w tej sprawie odbędzie się o godzinie 17.00 w Tarnobrzeskim Domu Kultury, przy ul. Słowackiego 2.
kiszka17:40, 14.03.2024
w tym miasteczku niema nic godnego uwagi jedna wielka kiszka
Za zielenią jestem18:38, 14.03.2024
A gdzie jest miejsce na choinkę świąteczną
Jeszcze za mało zieleni. Dołożyć trzeba wolno stojące pojedyncze drzewa.
alex18:39, 14.03.2024
A to wszystko za Bożkowe wszy jak się znajdzie *%#)!& i kupi.
Proponuje na finansowanie inwestycji zastawić UM za 20 mln a spłacać będą urzędnicy !!!!!
Pawelek19:08, 14.03.2024
Niech zaczną od tych ruin - kamienic wokół placu
Klaudiusz19:21, 14.03.2024
Od nieswojego majątku? Czy chcesz może by miasto wywłaszczyło i remontowało?
geniusz... 01:52, 15.03.2024
Teraz pytanie kto pozwolił na taki beton plac kilkanaście lat wstecz? Komu zieleń przeszkadzała?
znajoncy temat09:10, 15.03.2024
Ówcześni rządzący miastem geniusze.
gość10:22, 15.03.2024
a ja jestem za przywróceniem plant z przed placu
To ja17:12, 15.03.2024
Nie wiem, czy piszesz poważnie czy żartujesz? Nowe planty, by znowu amotorzy napojów wyskokowyc mieli gdzie się chować z flaszeczką? Nie wiem, dlaczego przechodzi się od skrajności w skrajność, jak nie sam beton, to znowu park.
moja opinia15:41, 15.03.2024
sondę robię, proszę wybrać A lub B lub C :
A) bieda kostkę zastąpi bieda kostka w innym jasnym kolorze
B) bieda kostkę zastąpi kamień (kostka granitowa lub płyty granitowe, porfir*)
C) bieda kostkę zastąpi bruk klinkierowy + kamień + bieda kostka
* jesli ktoś nie wie co to porfir ttp://centrumcesarzowice.pl/pl,akt-21,83,produkt.html
To ja17:18, 15.03.2024
Odp. A 😂.
naomi23:48, 16.03.2024
Zdecydowanie odpowiedź A
To ja17:16, 15.03.2024
Bieda, zmienią kolor kostki, zielonego nasadzą i jak tu ludzie będą żyć bez "Placu Czerwonego" 😆.
Pomysłowy19:28, 15.03.2024
Zmienimy nazwę na Plac Zielony :-)
Tarnobrzeżanin19:55, 15.03.2024
Kupić parę wiader białej farby drogowej i wymalować na placu czerwonym darmowy parking z miejscami dla 500 aut. Koszt farby, robocizny i umieszczenia znaków drogowych to góra paręnaście stówek. Z tej przestrzeni prawie nikt nie korzysta, a ludzie przyjeżdżający codziennie do roboty albo coś załatwić w centrum zasuwają spod Kauflandu albo znad Wisły, żeby nie wykosztowywać się na parkometry. Podobno opłaty za parkowanie prawie w całości zgarnia prywatna firma serwisująca parkometry a miasto na tym prawie nic nie zyskuje oprócz kwot z tytułu mandatów – choć te ostatnie pewnie nawet nie pokrywają kosztów pracy strażników miejskich sprawdzających bilety parkingowe – więc dla miasta chyba też żaden zysk. Wyrzućmy do kosza te poronione, absurdalne projekty razem z ich autorami. Przekształćmy plac czerwony w darmowy miejski parking bez niszczenia tego, co tam jest i bez defraudowania następnych publicznych funduszy, które można o wiele lepiej zainwestować.
odpowiadam23:52, 16.03.2024
a Ty nie jestes żaden Tarnobrzeżanin tylko mieszkaniec z jakiejś wsi który chce przyoszczędzić smieszną sumę na parkowaniu, nie wypowiadaj sie w temacie jesli nie jestes mieszkancem miasta
anty08:28, 16.03.2024
Zgroza! Miasto tonie w długach nie stać nas na tak banalne i niepotrzebne wydatki.Główny plac miejski musi mieć przestrzeń, kto chce zieleni zapraszam do parku lub lasu.
Stop niegospodarności w naszym mieście.Na placu Bartosza jest fontanna z tablicą fundatorów min Prezydent Tarnobrzega nasuwa się pytanie czy ów pan zafundował ze swoich prywatnych środków? bo jakoś nie bardzo rozumiem.
Kto zabierze siwej małpce brzytwę?
AB10:38, 18.03.2024
D.B. niedługo będzie emerytem czyżby przygotowywał sobie miejscówkę w na placu w krzakach?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
3 0
Muzeum Siarkowe, Muzeum w Dzikowie, Kościoły zabytkowe Oo.Dominikanów i w Miechocinie, jezioro, park w Dzikowie. Tarnobrzeg jest na trasie Wiślanej Trasy Rowerowej. Z Tarnobrzega jest szlak św. Jakuba do Camino de Compostela.
Jeśli ktoś chce to dostrzeże, że jednak coś jest w Tarnobrzegu.