[FOTORELACJA]6409[/FOTORELACJA]
Przypomnijmy, że koncern FCC chce wybudować wielką spalarnię (a będą precyzyjnym - instalację termicznego przetwarzania odpadów) na terenach przemysłowych w Machowie, położonych ok. 450 m od linii brzegowej Jeziora Tarnobrzeskiego. Wobec planowanej mocy przerobowej zakładu, nadające się do spalenia odpady z Tarnobrzega stanowiłyby jedynie kilka procent potrzebnego dla działania instalacji surowca. Reszta byłaby dowożona ciężarówkami i, być może, koleją.
Korzyściami dla Tarnobrzega z powstania tej inwestycji miałyby być, jak czytamy na stronie www.energiadlatarnobrzega.pl: spadek cen odbioru odpadów o około 30%, spadek ceny energii cieplnej o 40%, a także 5 milionów złotych rocznie dodatkowych wpływów do budżetu miasta.
Działka, na której miałaby stanąć spalarnia należy do miasta, które pozyskało ją w ramach wymiany za tereny nad brzegiem jeziora, od Agencji Rozwoju Przemysłu. Miałaby zostać ona wydzierżawiona firmie FCC. Ostateczna decyzja w tej sprawie należeć będzie jednak do Rady Miasta.
Co istotne - w wywiadzie dla Tygodnika Nadwiślańskiego, który przeczytać można w będącym obecnie w sprzedaży numerze naszego pisma, prezydent elekt Łukasz Nowak mówi, że dla niego "temat budowy tego zakładu, w tej lokalizacji, jest zamknięty. Głównie dlatego, że nie odbyły się żadne poważne konsultacje społeczne w tej sprawie". Dodając, że jego zdaniem dziś już nie da się odwrócić fatalnej opinii, jaką na temat tej inwestycji ma duża część mieszkańców miasta, ale też zaznaczając: "Jeśli firma FCC wierzy, że da radę jeszcze to odwrócić – proszę bardzo. Niech próbuje".
We wrześniu minionego roku w Tarnobrzegu odbyło się referendum, w ramach którego mieszkańcy odpowiadali na pytanie "Czy jesteś przeciwko wybudowaniu spalarni śmieci w odległości mniejszej niż 1000 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego?". Do urn poszło 15,70 procent uprawnionych do głosowania. Jego wynik nie miał więc mocy prawnej, bowiem próg referendalny w Polsce wynosi 30 procent.
Na udział w tym plebiscycie zdecydowało się dokładnie 5709 tarnobrzeżan (spośród 36366 osób uprawnionych). 5070 opowiedziało się przeciwko powstaniu w sąsiedztwie Jeziora Tarnobrzeskiego spalarni odpadów. Za głos oddało 585 osób, 54 głosy uznano za nieważne.
[ZT]211132[/ZT]
tomasz20:51, 27.04.2024
my sandomierzanie nie pozwolimy na to zeby w bliskiej odleglosci od naszego miasta powstal jqakis syf ktory bedzie szkodzil naszemu zdrowiu dosyc juz mamy tarnobrzeskiego syfu pt siarka
Juntek z Taplar22:33, 27.04.2024
Nie ma się co martwić spalarnią, i tak wszyscy wcześniej umrą przez maszt 5G w Mokrzyszowie :)
M. G00:18, 28.04.2024
Przecież te budynki i komin widać kilka lat pracuje na strefie i. I się tam nie zmienia
Ona08:22, 28.04.2024
Dokładnie wszystko widać z daleka .Orzy wjeździe nad jezioro rozlega się widok łun dymu z kominów a ludzie którzy pracują na strefie maja jeszcze dodatkową atrakcje okropny smród który jest rozprowadzany z firmy która odbiera śmieci.W lato jest najgorzej bo smród nie do wytrzymania .
Andrzej06:57, 28.04.2024
Dlaczego nie wspominacie o działaniach Stowarzyszenia Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim kierowanemu przez Małgorzatą Zych i jej petycji? Trochę rzetelności dziennikarskiej nie zaszkodzi.
Mówmy o rzeczach rea14:09, 28.04.2024
Proszę Cię… Oni i rzetelność dziennikarska XD Jeszcze nie było nic pewne to już pojechali rozmawiać z rodziną od tej całej galarety bo przecież taki temat to złoto ale w dupie mieć trzeba co ta rodzina czuła jak ich kolejny szmatławiec wałkuje…
Młynarski- bis09:39, 28.04.2024
Można będzie zaśpiewać:
Jesteśmy na wczasach na Machowskich śmieciach,
w smrodzie ludzkich śmieci opalamy się…
rambo 310:59, 28.04.2024
teraz te spalarnie sa w stu procentach ekologiczne+to w czym niby jest problem
nie ekspert20:17, 28.04.2024
A w tym, że ludziska nie wierzą do końca w tę ich ekologię. Poza tym to gdzieś będą składowane zapewne na zewnątrz, te śmieci zanim zostaną zlikwidowane i mogą zanieczyszczać smrodem powietrze. Poza tym to może dojść do awarii i co wtedy? Poza tym to jeśli będą jakieś filtry , nie wiem czy będą to można *%#)!& zdjąć dla podwyższenia wydajności. W tym ostatnim temacie niezależni eksperci powinni się wypowiedzieć.
Ada11:54, 28.04.2024
Jest komin, dojdzie duża budowla? Wokół jeziora powinien być pas zieleni, wysokich drzew z tamtej strony.
Arch22:45, 28.04.2024
#tomasz lepsze to niż wysypisko, lepsze to niż uzdrowisko, bo w sumie to wszystko lepsze niż nic, co jest teraz. od pewnego czasu w niedalekiej przyszłości, nie będzie wysypisk tylko spalarnie (2030-35). Skandalem jest to ze mają zrobić to nad jeziorem oraz to że będzie widoczna z plaży jakiejkolwiek w obrębie pewnie 3 -4 km. nie mogą tego schować? Kto tak ciśnie w ten przemysł ? tyle pytań bez odpowiedzi. A odpowiedz jest jasna była władza chce wykorzystać układy by zakończyć pewne sprawy, które obiecała, a może jest na odwrót? Niech jak robią to coś takiego :)
https://zielonagospodarka.pl/kopenhaska-spalarnia-odpadow-produkuje-energie-i-sluzy-za-stok-narciarski-w-miescie-slynacym-z-designu-nawet-budynek-spalarni-musi-byc-wyjatkowy-472#lg=1&slide=0
0 0
To bedziesz placil 100 zl od osoby za wywóz odpadów i kąpał się w Wiśle sie w Wiśle