[FOTORELACJA]7949[/FOTORELACJA]
Podczas październikowej sesji Rady Miasta omawiano m.in. sytuację Szpitala Wojewódzkiego im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Choć placówka nie podlega miastu, tylko samorządowi województwa, jest niezwykle ważna dla Tarnobrzega, dlatego radni pochylili się nad tematem.
Informacje o aktualnej sytuacji lecznicy i planach związanych z jej rozwojem przekazała Adrianna Obutelewicz-Pyrzyńska, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie
Temat zamkniętego jakiś czas temu oddziału chirurgii dzieci pojawił się w trakcie dyskusji o sytuacji szpitala, jaka odbyła się na sesji po przekazaniu informacji. Radni pytali m.in. o to, czy są plany jego ponownego uruchomienia, powołując się na potrzeby i tradycje.
– Nie możemy się powoływać na tradycję chirurgii dzieci, bo to nie tradycja leczy, tylko lekarz. Jak chcecie wykonywać chirurgię dzieci, bez OIOM-u dziecięcego? Takich w województwie są tylko dwa. Zgodnie z założeniami reformy służby zdrowia Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie ma skupić całe specjalistyczne leczenie łącznie z zabiegami. Zabiegi u dzieci wykonywane są tylko w Rzeszowie. W Tarnobrzegu nie ma anestezjologów dziecięcych mogących wykonywać znieczulenie u dziecka poniżej drugiego roku życia. Do tego, rekomendacje konsultantów chirurgii dzieci mówiły już wtedy (w chwili zamykania oddziału – przy autora) o tym, że 60 procent zabiegów które było tu wykonywanych, mogą być wykonywane w trybie „leczenia jednego dnia” – stwierdziła A. Obutelewicz-Pyrzyńska.
Adrianna Obutelewicz-Pyrzyńska mówiła o największych bolączkach lecznicy, o tym, że tarnobrzeski szpital jako jedyny tego szczebla w województwie przynosi straty. Najpoważniejszym problemem, generującym kolejne, jest brak kadry lekarskiej. Jak podkreśliła A. Obutelewicz-Pyrzyńska, jest to problem, z którym boryka się cała służba zdrowia w Polsce, a szpital w Tarnobrzegu ma do tego wyjątkowe położenie.
– To północ województwa, gdzie ludność najbardziej migruje i najbardziej się starzeje jeżeli odniesiemy się do całości województwa. Do tego dochodzi gęsta sieć szpitali w sąsiedztwie. To jest też rzecz niespotykana. Do tego w powiecie są dwa szpitale. To jedyny taki powiat, gdzie coś takiego funkcjonuje – stwierdziła A. Obutelewicz-Pyrzyńska.
Wysokiej rangi urzędniczka Urzędu Marszałkowskiego wymieniła szereg pozytywów działających na korzyść tarnobrzeskiego szpitala – jeden z najnowocześniejszych w Polsce Oddziałów Radioterapii, sprzęt medyczny i diagnostyczny na najwyższym, światowym poziomie i rozwój kilku oddziałów cały czas zwiększających ofertę leczniczą dla pacjentów. To przede wszystkim te związane z leczeniem onkologicznym, ale też okulistyka, otolaryngologia oraz ortopedia i traumatologia narządów ruchu.
Więcej o sytuacji tarnobrzeskiego szpitala w kontekście wprowadzanej reformy służby zdrowia i szansach oraz zagrożeniach jakie stoją przed placówką w najbliższym papierowym wydaniu „Tygodnika Nadwiślańskiego”.
[ZT]216790[/ZT]
Szwejk18:06, 03.11.2024
To który szpital w powiecie do likwidacji? Tarnobrzeski czy Nowo Dębski?
Niebawem przybędą imigranci, trzeba ich będzie leczyć na koszt polskiego podatnika.
Niebawem będzie wojna, to oba się przydadzą i okaże się, że jest ich za mało.
Małgorzata Zych 18:22, 03.11.2024
"Może zapomnieć " ?
Z powodu decyzji UM.
Brawo" za nierzetelną relację z sesji na której poruszane były sprawy naszego szpitala. Pytanie o oddział hirurgii dziecięcej zadała przewodnicząca Komitetu Obrony Szpitala dopuszczona do głosu przy aprobacie radnych miasta Tarnobrzega. Dziennikarz piszący tekst już nie zamierzał o tym wspomnieć, kto upominał się o odtworzenie oddziału hirurgii oraz o oddział internistyczny. Ważne aby mieszkańcy nie byli dobrze poinformowani i łyknęli jak pelikany do wiadomości nieprawdziwe tezy autora. Gdyby bardziej drążył temat dowiedziałby się także, że OIOMU dziecięcego nie ma także w Przemyślu a tam jednak taki oddział jeszcze funkcjonuje. Wiec nie jest prawdą ze nie móglby istnieć i u nas. Wystarczy podjąć odpowiednią decyzję.
Z rozmów , które przeprowadziłam z Panią Obutulewicz wnika że na przeszkodzie odtworzenia oddziału stoi poprostu przekonanie, że to zbyt duzo kosztuje. Koszt to około 8 mln zł - stworzenie 1 miejsca dziecięcego na takim oddziale.
Pacjent18:35, 03.11.2024
Pani Adrianno Obutulewicz... niebawem Tarnobrzeg może być przyłączony do woj. świętokrzyskiego to problem Wam w tym Rzeszówku z Tarnobrzeskim szpitalem zniknie. Już nie będzie szpital podparpaciu przynosil strat.
Niby przynosi straty a jednak oddziały są dobrze wyposażone i potrafią dobrze działać, to jak to jest? Gdzie te straty przynosi? W którym miejscu? Może dlatego, że pacjentów przyjmuje i trzeba kasę z NFZ pakować do tego szpitala?
Masło maślane to wasze rzeszowskie tłumaczenie. Tarnobrzeg dla Rzeszowa był zawsze kulą u nogi.
pytanie09:34, 04.11.2024
a kto was chce w swietokrzyskiem?
do: pytanie13:58, 04.11.2024
Odpowiedź: chcą nas twórcy planów dotyczących nowego podziału administracyjnego
niok21:56, 03.11.2024
Zbudujcie kolejną galerię!
Polak21:59, 03.11.2024
Przyjmijcie ciapkow i innych obywateli trzeciego świata to napewno szpital będzie działać
ja08:59, 04.11.2024
a po co ta Pani przyjechała?, aby powiedzieć znaną maksymę, że piniędzy nie ma?
neutralny 09:19, 04.11.2024
Ano ni ma. Przecież PO u steru !!!
wzór do nasladowania09:24, 04.11.2024
Hej, wy tam w Rzeszowie, uczcie się od tarnobrzeskiego szpitala, jak ma wyglądać czystość w szpitalach. Poczytajcie sobie komentarze w necie, negatywne, o rzeszowskich szpitalach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 3
błędy ortograficzne
2 0
Nic dziwnego, że wkradły się błędy ortograficzne. Można się zdenerwować czytając tak złe wieści dla maszego miasta.