Oceniaj książkę po okładce! Nie raz bibliotekarz, czy sprzedawca w księgarni usłyszał od klienta, że poszukuje książki „takiej z czerwoną okładką”. Dzisiaj okładki książek są dziełami sztuki, projektują je znakomici artyści. O tym, jak wygląda proces powstawania okładki, a także o własnej pracy twórczej opowiada Anna Pol – graficzka, ilustratorka, współpracująca z największymi wydawnictwami w Polsce, odpowiedzialna za linię graficzną Wydawnictwa Marginesy.
To ona stworzyła charakterystyczną okładkę słynnej książki „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak. Zaprojektowała około tysiąca okładek, z których część prezentowana jest na wystawie pt. „Książkowe przykłady” w Tarnobrzeskim Domu Kultury w ramach IV Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza.
Anna Pol odpowiada także za okładki między inny takich książek, jak: „Nasierowska” Zofii Turowskiej, „Zawód: fotograf” Chrisa Niedenthala , „Gajos” Elżbiety Baniewicz, „Dom ośmiu tajemnic” Liliany Bardijewskiej, książki kucharskiej Zofii Nasierowskiej i Janusza Majewskiego „Fotografia smaku”, „Mała Matura” Janusza Majewskiego, „Tajemnica rodzinna z Żydami w tle” Ireny Wiszniewskiej, „Peggy Guggenheim” Antona Gilla.
Artystka przyjechała na wernisaż i odwiedziła redakcję Tygodnika Nadwiślańskiego. Posłuchajcie rozmowy, którą poprowadziła Renata Domka z TDK.
[ZT]217487[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz