[FOTORELACJA]9044[/FOTORELACJA]
2 kwietnia co roku obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, jednak w Tarnobrzegu – z inicjatywy grona pedagogicznego i uczniów Zespołu Szkół Specjalnych – nie tylko jednego dnia, ale przez cały kwiecień odbywać się będą wydarzenia mające na celu przybliżenie lokalnej społeczności, czym jest spektrum autyzmu.
W środę, 2 kwietnia, w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Stanisława Tarnowskiego przy ul. kard. S. Wyszyńskiego 10 odbyła się konferencja naukowo-metodyczna pod hasłem „Autyzm – porozmawiajmy o...”.
W programie wydarzenia znalazły się cztery prelekcje:
„Efektywna terapia w autyzmie – czy to w ogóle możliwe?” – prowadzona przez dr Nelę Grzegorczyk-Dłuciak,
„Wykorzystanie muzykoterapii w pracy nad rozwojem umiejętności komunikacyjnych osób z autyzmem” – prowadzona przez dr hab. Krzysztofa Stachyrę,
„Dieta i suplementacja w spektrum autyzmu w świetle aktualnych badań naukowych” – prowadzona przez dr n. med. Justynę Jessę,
„Płaczę! Krzyczę! Rzucam! Dla kogo trudne zachowania są trudne?” – prowadzona przez mgr Adriana Borowika.
– Swoje wystąpienie poświęciłem możliwości wykorzystania muzykoterapii jako formy budowania relacji między osobami dorosłymi i dziećmi a osobami ze spektrum autyzmu. Muzyka może być realnym narzędziem komunikacji. Muzyka jest prewerbalem. To, co teraz mówię, to dźwięk, a muzyka jest czymś bogatszym niż pojedynczy dźwięk. Może być doskonałą alternatywą do przekazywania emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – powiedział dr hab. Krzysztof Stachyra, muzykoterapeuta z UMCS w Lublinie.
Na widowni zgromadziło się ponad 200 pedagogów, terapeutów, wykładowców akademickich, nauczycieli oraz studentów z kilku powiatów. Uczestnicy mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat pracy z osobami ze spektrum autyzmu.
– Kiedy w 2018 roku objąłem zarządzanie szkołą, 30 procent uczniów stanowiły osoby ze spektrum autyzmu. Obecnie jest to około 80 procent. Widać, że skala zjawiska jest ogromna – uczniowie z autyzmem uczą się nie tylko w naszej placówce, ale także w szkołach ogólnodostępnych. Dzisiejsza konferencja ma na celu przede wszystkim wsparcie nauczycieli, specjalistów i pedagogów pracujących zarówno w szkołach specjalnych, jak i masowych. Wiemy, że jeśli odpowiednio wesprzemy nauczycieli, to oni będą w stanie właściwie dostosować metody pracy, aby jak najlepiej wspierać osoby ze spektrum autyzmu – powiedział Dariusz Chorzępa, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz