Zamknij

W Tarnobrzegu rozdawali budki dla ptaków. Chętnych nie zabrakło, a kolejka ustawiła się na godzinę przed akcją [ZDJĘCIA]

Piotr WelanykPiotr Welanyk 16:17, 27.04.2025 Aktualizacja: 16:22, 27.04.2025
Skomentuj

Kilkadziesiąt budek lęgowych dla ptaków rozdali przyrodnicy z Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników w Tarnobrzegu. Była to już czwarta edycja akcji "Ptasie domki".

[FOTORELACJA]9259[/FOTORELACJA]

Budki lęgowe rozdawano tradycyjnie w tarnobrzeskim Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły.

Kolejka chętnych zaczęła ustawiać się przed siedzibą centrum już na godzinę przed wyznaczonym terminem akcji. W kolejce po ptasie domki czekali zarówno najmłodsi, często z rodzicami, jak i seniorzy.

– W tym roku rozdajemy jeden rozmiar budek lęgowych, tzw. Budki A, przeznaczone dla małych ptaków. Nowością jest też to, że tym razem rozdajemy je rozmontowane, tak, by osoby, które takie budki otrzymały, mogły ją złożyć w gronie rodzinnym. Pamiętam, jak kiedyś samemu robiło się budki dla ptaków z desek, to była dobra zabawa i okazja do rodzinnej integracji. Chcieliśmy, by dzisiejsze dzieciaki również to przeżyły – mówi Janusz Wepsięć, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników.

„Budki z IKEI” jak żartobliwie określali je ludzie, którzy zjawili się w centrum Natura 2000, cieszyły się dużym wzięciem. Ponieważ tym razem budżet akcji wystarczył na przygotowanie 60 budek i ulotek informacyjnych, organizatorzy zaapelowali, by nie brano więcej niż jeden zestaw na rodzinę. Zostało to przyjęte ze zrozumieniem.

– Słyszałem głosy, że nasza akcja jest spóźniona, bo ptasie lęgi już trwają. Uspokajam, że małe ptaki mają po kilka lęgów w ciągu roku, a dodatkowo, takie budki są przez ptaki traktowane jako „noclegownie”, więc ich powieszenie teraz także ma sens – stwierdził J. Wepsięć.

Jak się okazało, na termin akcji decydujący wpływ miało to, że konkurs grantowy, dzięki któremu PTP dostało środki na „Ptasie domki” został dopiero teraz rozstrzygnięty przez Urząd Miasta Tarnobrzega.

W sumie, na chętnych czekało 60. budek w rozmiarze A, przeznaczonych m.in. dla wróbli, mazurków, sikorek (bogatek, sosnówek, modrych i czubatek), a także dla muchołówek białoszyich. Wszystkie zostały rozdane.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%