Zamknij

Pawilon w Gorzycach z nominacją do prestiżowej nagrody w konkursie zorganizowanym przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie

16:45, 10.05.2024 . Aktualizacja: 16:51, 10.05.2024
Skomentuj Pawilon w Gorzycach fot. Jorge de Jorge Pawilon w Gorzycach fot. Jorge de Jorge

Zbudowany w Gorzycach pawilon wchodzący w skład Technicznego Ogrodu został nominowany do Europejskiej Nagrody za Przestrzeń Publiczną. Konkurs organizowany jest przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie.

[FOTORELACJA]6520[/FOTORELACJA]

Pawilon w Technicznym Ogrodzie został wybudowany w 2022 r. Jak oceniają specjaliści, mimo że waży około 10 ton, sprawia on wrażenie lewitującego pośród zieleni. Konstrukcja wzbudza zainteresowanie architektów z całego świata oraz przyciąga uwagę dziennikarzy z branżowych pism. Szeroko na temat budowli w zeszłym roku rozpisywał się m.in. Hubertus Adam, dziennikarz szwajcarskiego czasopisma Archithese.

Pomysł projektu gorzyckiego pawilonu nawiązuje do zapomnianej już polskiej tradycji architektury konstrukcyjnej, którą reprezentował profesor Wacław Zalewski, autor m.in. katowickiego Spodka.

Bezpośrednio konstrukcja Pawilonu i koncepcja Technicznego Ogrodu nawiązuje do przemysłowej tradycji regionu. Pawilon został zaprojektowany przez architekta Bartka Bukowskiego i konstruktora Michała Woźniaka.

Europejska Nagroda w dziedzinie Miejskiej Przestrzeni Publicznej jest inicjatywą Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), które od 2000 roku co dwa lata wyróżnia najlepsze interwencje kreacji i transformacji w przestrzeniach publicznych miast europejskich.

Nagroda ma charakter honorowy, przyznawana jest wspólnie autorom i promotorom prac realizowanych w 47 krajach tworzących Radę Europy.

W skład Jury tegorocznej Nagrody wchodzą wybitni profesjonaliści z całej Europy, przewodniczy im Beth Gali (Barcelona) jedna z najbardziej cenionych, współczesnych architektek przestrzeni publicznych.

Zgodnie z regulaminem konkursu jury oceni propozycje, które najlepiej odpowiadają na pojawiające się wyzwania przestrzeni publicznej i uwzględni zapadalność transformacji miejskiej w jej specyficznym kontekście oraz jej wpływ na życie zbiorowe, z perspektywy kulturowej, społecznej i środowiskowej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%