Stowarzyszenie "Dolina Kacanki" z Wiązownicy-Kolonii zakończyło realizację projektu "Szkoła ginącego świata". Jego efekty robią wrażenie.
- Świat się zmienia, tradycje odchodzą w niepamięć, we wsi nie ma strzech czy gontów. Zamiast kwietnych ogródków mamy trawniki, tuje i skalniaki. Dawne sady jeśli nie zostały wycięte, dziczeją zarastając krzakami. Tradycja ginie na rzecz wygodnictwa. Chcemy to zmienić, nie ma naszej zgody na zapomnienie i zatracenie wielowiekowych zwyczajów. To jest ostatni moment, bo żyją jeszcze ludzie, od których możemy nauczyć się dawnych metod budowy, tworzenia wiejskich ogródków, wykonywania pieców chlebowych i wypiekania chleba - mówi Jacek Piwowarski, prezes Stowarzyszenia "Dolina Kacanki".
W ramach projektu, który trwał od marca do połowy października odbyły się warsztaty zduńskie, ciesielskie, krycia gontem, tynków glinianych i tworzenia kwietnych ogrodów. Przeprowadzono także warsztaty kulinarne w ramach Festiwalu Smaków Tradycji, podczas ludowej zabawy wiejskiej z tradycyjną muzyką. Można było ponadto obejrzeć wystawę, podczas której pokazano dawne wiejskie chaty z sąsiedniej wsi Bukowa w gminie Osiek. Powstała także publikacja o ginących zawodach.
Efektem tych wszystkich dzialań jest wyjątkowe miejsce z pokaźnym stołem, ławami, kuchnią i piecem chlebowym, zadaszone tradycyjnym daszkiem krytym drewnianym gontem.
- Jedną z wizytówek naszej miejscowości jest stara, drewniana szkoły z 1909 roku. Od lat podejmujemy starania mające ocalić ją od ruiny. Obok szkoły stał podniszczony budynek gospodarczy. Na jego bazie powstała teraz altana, gdzie można poczuć smak i zapach dawnej wsi, biorąc m.in. udział w warsztatach pieczenia praznoli. Można powiedzieć, że wszyscy, którzy odwiedzili to miejsce stali się uczniami szkoły ginącego świata. świata, który dzięki takim działaniom ma szansę przetrwać - dodaje J. Piwowarski.
Projekt Stowarzyszenia "Dolina Kacanki" dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury w ramach programu EtnoPolska.
Fot. arch.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz